Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kulturoznawcą?

Czy interesujesz się kulturą? Nie jesteś zwykłym odbiorcą dzieł kultury, ale też interesuje Cię, co jest pod tym wszystkim? Jak tworzone są dzieła sztuki, jaki jest ich kontekst historyczny i społeczny. Jakie są zjawiska kulturowe, jak powstaje film i muzyka, jakie są środki wyrazu oraz jakie mają wzajemne na siebie oddziaływanie? Tym właśnie zajmuje się kulturoznawca. Bada zjawiska kulturowe, zdobywa wiedzę teoretyczną, która potem może realizować w praktyce. Zarówno w instytucjach kultury, mediach, reklamie, administracji czy biznesie. To zawód dla osób wrażliwych na kulturę, ale też potrafiących analizować, łączyć fakty, są kreatywne i elokwentne. Zawód ten wymaga jednak najpierw gruntownego przygotowania merytorycznego.

Kulturoznawca – studia wyższe

Najlepsze przygotowanie to oczywiście wyższe studia. Dają one wiedzę merytoryczną na temat genezy, socjologii i techniki kultury. A także uczą pewnych praktycznych umiejętności stosowania tej wiedzy w karierze zawodowej. Podczas rekrutacji brane pod uwagę są z matury język polski i język obcy nowożytny. Atutem będzie też wysoki wynik z historii, geografii  czy wiedzy o społeczeństwie. Studiować możesz zarówno na poziomie licencjata jak i magisterki. A zatem kulturoznawstwo możesz też wybrać jako opcję podyplomową do swojego bazowego wykształcenia – historyka, muzyka, filmowca, dziennikarza, psychologa czy specjalisty od reklamy.

Kulturoznawca – czego uczą studia?

Studia dość kompleksowo traktują na temat kultury. Zarówno od strony estetycznej, artystycznej, środków wyrazów, technik plastycznych czy twórczych. Jak i pod względem zgłębiania wzorców kulturowych, zjawisk społecznych, które kształtowały kulturę, historii i języka. Czekają Cię zajęcia z pedagogiki kultury, metodologii przeprowadzania badań kulturoznawczych czy współczesna kultura narodowa i europejska. A także do zaliczenia będziesz miał przedmioty związane z administrowaniem kulturą – działanie instytucji kultury, zarządzanie nimi, animowanie kultury w terenie. To między innymi takie jak nauka erystyki, ćwiczenia z inicjatyw pozarządowych, strategii komunikacyjnych, współczesnego języka reklamy i sztuki oraz wiedzy o mediach elektronicznych.

Kulturoznawca – specjalizacje

Wszystkie te aspekty kulturoznawcze mogą zostać ukierunkowane w ramach węższej specjalizacji. Interesuje Cię bardziej filmoznawstwo czy wiedza o mediach? A możesz wolisz, specjalizować się w cywilizacjach starożytnych i śródziemnomorskich? Możesz wybrać wschodoznawstwo, kulturę literacką, teatrologię, folklorystykę czy też aspekty bardziej związane z mediami i nowym językiem sztuki. Wiele zależy od tego, co Cię interesuje i jaką pracę chciałbyś w przyszłości podjąć. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *