Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia pirotechnik?

Zarobki pirotechnika są trudne do określenia, o czym piszemy w tej publikacji. Zależą od wielu czynników i nie są stałe. Najbardziej dochodowe miesiące w roku to okres między majem a październikiem. Oraz oczywiście impreza sylwestrowa. Dobry pirotechnik jest w stanie wyciągnąć 8000 zł brutto. Najlepsi nawet kilkanaście tysięcy.

Pirotechnik – używane materiały i narzędzia

Do pracy potrzebujesz oczywiście też narzędzi i sprzętu. Oraz samych materiałów pirotechnicznych. W zależności od potrzeb używać możesz między innymi świec i granatów dymnych, maszyn wytwarzających dym, flar, rac, lontów, rakiet, bomb, rur pirotechnicznych, wyrzutni konfetti, scenicznych fontann oraz urządzeń wyzwalających i sterujących. Takich jak sterowniki zapłonu, systemy zdalnej detonacji czy generatory kodu czasowego. Najczęściej to na Twojej głowie jest zakup lub wytworzenie i dostarczenie pod wskazany adres. Za materiały zużywalne powinien zapłacić klient.

Pirotechnik – ryzyko zawodowe

Efekty pracy pirotechnika, są zachwycające i cieszą oko. Musisz jednak pamiętać, że ich osiągnięcie okupione jest nie tylko ciężką pracą logistyczną i fizyczną. Ale też odbywa się w warunkach całkiem realnego zagrożenia Twojego zdrowia lub życia. Wielu pirotechników wlicza owo ryzyko w cenę swoich usług. Sama organizacja planu filmowego, sceny albo pokazu sztucznych ogni jest stresująca. Pirotechnicy przekonują, że nawet po wielu udanych akcjach nadal czują odrobinę napięcia. Zachowując środki ostrożności oraz stosując się do BHP jesteś w stanie znacząco zminimalizować ryzyko urazów. Nadal jednak narażony jesteś na poparzenia, uszkodzenia słuchu, wzroku, utratę kończyn, zranienia i krwawienie. Skrajnie niefortunny wybuch może nawet pozbawić Cię życia. Na szczęście dzieje się to niezwykle rzadko.

Pirotechnik – od czego zależą zarobki?

Na zarobki pirotechnika składa się wiele czynników. Przede wszystkim te rynkowe – miejsce, w którym pracujesz, usługi, jakie wykonujesz, ich ilość i rodzaj. Ważne jest czy działasz na małym lokalnym rynku, przeważnie pracując dla samorządu. A może w dużym mieście obsługując imprezy z imponującym budżetem. Potencjalnie więcej też zapłaci Ci producent filmowy niż nowożeńcy organizujący huczne wesele. Pracując dla firmy, zarobisz mniej niż jako właściciel działalności pirotechnicznej. A ta generuje koszty pracy – zakup materiałów, konserwacja i wymiana sprzętu. Kosztuje dojazd do miejsca imprezy, czas potrzebny na dokonanie oględzin i rozlokowanie pirotechniki. To wszystko przekłada się na ceny, które mogą niektórych klientów odstraszać. Przykładowo minuta pokazu sztucznych ogni może kosztować klienta od 1200 do nawet 4000 zł. Niektóre firmy pirotechniczne nie podejmą się zlecenia poniżej określonej kwoty. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *