Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pirotechnika?

Praca pirotechnika to opracowywanie i wykonywanie mniej lub bardziej widowiskowych pokazów przy użyciu materiałów wybuchowych. Klasyką jest pokaz sztucznych ogni podczas witania nowego roku. Ale pirotechnika sceniczna to także efekty uświetniające plan filmowy, widowisko telewizyjne, sztukę teatralną, koncert muzyczny. Pracować możesz przy bardzo różnych wydarzenia artystycznych i rozrywkowych.

Pirotechnik – planowanie i przygotowanie

Wszystko zaczyna się od oględzin miejsca odbywania się pokazu. Potem musisz – uwzględniając życzenia klienta – dokładnie rozplanować położenie materiałów wybuchowych. Wiadome jest, że rozłożone muszą być tak, aby wybuchy cieszyły oko – były widoczne, a jednocześnie w żaden sposób nie niebezpieczne dla widzów i występujących. Na Twojej głowie leży oczywiście dobór środków wybuchowych pod kątem charakterystyki i parametrów technicznych. Potem – samodzielnie lub w ekipie – przystępujesz do montowania. Instruujesz osoby występujące o tym, gdzie materiały pirotechniczne zostały umieszczone i uczestniczysz w szeregu prób. Na tym jednak nie koniec. Twoim zadaniem jest nie tylko przygotowanie scenerii, ale też aktywne wyzwalanie pirotechniki podczas pokazu. Następnie całe pomieszczenie lub plener musisz uprzątnąć a zużyte materiały zutylizować.

Pirotechnik – niesamowite efekty

Co możesz osiągać dzięki pirotechnice? To mniej lub bardziej złożone kombinacje płomieni, iskier, dymów, imitowanych wystrzałów i wybuchów. Niekiedy pokaz uświetnią sztuczne ognie, innym razem scenariusz filmu przewiduje wybuch miny przeciwpiechotnej. Jedną z rzeczy, z której jesteś rozliczany to właśnie uzyskany efekt. Zarówno wizualny jak i przeprowadzony z dbałością o realizm. To zadanie trudniejsze niż może się wydawać. Nie wystarczy po prostu odpalić materiał pirotechniczny. Wszystko musi być zsynchronizowane z akcją pokazu, muzyką, wytworzoną dramaturgią. To wymaga precyzji, dokładności, zmysłu artystycznego i doskonałego wzroku i słuchu.

Pirotechnik – zasady bezpieczeństwa

Wszystko, co robisz, musi uwzględniać podstawowe normy bezpieczeństwa. Istotne jest nie tylko BHP, ale też przepisy dotyczące obsługi i użytkowania materiałów wybuchowych i zasady ochrony przeciwpożarowej. Jeszcze w trakcie planowania pokazu powiadomione muszą zostać służby – Policja czy Straż Pożarna. Nie możesz narażać bezpieczeństwa ludzi, ale też czystości środowiska naturalnego czy naruszać mienie. Odpowiedzialny też jesteś za składowanie i transportowanie materiałów pirotechnicznych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *