Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia pokojówka? Sprawdź zarobki pokojówki

Od czego zależą Twoje zarobki na stanowisku pokojówki? To, ile będziesz zarabiała jako pokojówka zależy od szeregu czynników. Przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz. Im hotel jest o wyższym standardzie, bardziej wymagający od swoich pracowników oraz bardziej uczęszczany i zwyczajnie droższy – tym możesz liczyć na większy zarobek. Twoja wypłata uzależniona też jest od Twojego doświadczenia i pozycji w hotelu. Im pracujesz tam dłużej, tym masz większe szanse na podwyżkę. Lub awans w hierarchii pracowniczej, o czym opowiemy Ci za moment. To także wpływa korzystnie na wysokość pensji. Na nią pośredni wpływ ma też Twoja własna praca. Gdy klienci zauważają, że są obsługiwani profesjonalnie i życzliwie, rozsiewają pozytywną opinię o hotelu. To z czasem sprawia, że lokal jest częściej wybierany przez gości. Hotel więcej zarabia i tym samym jest bardziej skłonny dać personelowi podwyżki.

Pokojówka – mediana zarobków

Niestety, mimo że praca ta jest ciężka i odpowiedzialna, nie należy do najlepiej płatnych. Według badania z 2018 roku przeciętnie w Polsce jako pokojówka zarobisz około 2200 zł. Ta liczba to mediana, a zatem jest nieco bardziej miarodajna niż średnia arytmetyczna. Aż jedna czwarta wszystkich pokojówek zarabiała wtedy poniżej 2000 zł na miesiąc.

Pokojówka – Ile możesz zarobić za granicą?

Z powodu względnie niskich zarobków, sporo kandydatek do zawodu pokojówki decyduje się na emigrację. Przykładowo na pokojówkę w Wielkiej Brytanii czekać może nawet 300 – 600 funtów tygodniowo netto.

Pokojówka – Czy pokojówka dostaje napiwki?

Takie sytuacje się zdarzają. Zwłaszcza jeśli klient pochodzi z kraju lub regionu, w którym jest to uważane za tradycję. Oraz uzna, że został wyjątkowo dobrze obsłużony w hotelu. Praktyka jednak pokazuje, że pokojówki otrzymują znacznie rzadziej napiwki niż kelnerzy, tancerze w klubach albo barmani. Faktem jest też, że znacznie rzadziej masz bezpośredni kontakt z gośćmi hotelowym. Zazwyczaj pracujesz, gdy ich już lub jeszcze w pokoju nie ma.

Pokojówka – Możliwości rozwoju

Wykonując wzorowo swoje obowiązki i wykazując się dobrymi predyspozycjami zawodowymi, możesz też nieco awansować w hierarchii hotelowej. Pokojówki, zwłaszcza w dużych hotelach, dzielą się na zespoły obsługujące poszczególne pięta lub zmiany. Każdy taki zespół potrzebuje kierowniczki, którą z czasem możesz zostać. Twoim zadaniem będzie wtedy w mniejszym stopniu zajmowanie się sprzątaniem. Będziesz sprawdzała stan pokoi, oceniała jakość pracy poszczególnych pracownic. A także do pewnego stopnia planowała grafik i podział prac. Do Ciebie też kierować będą się klienci z ewentualnymi problemami lub skargami.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *