Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia pracownik na zastępstwie?

Praca na zastępstwo świetne rozwiązanie zarówno dla osoby, która szuka choćby tymczasowego zatrudnienia i pracodawcy, który potrzebuje kogoś do codziennych obowiązków. Zatrudniając się w ten sposób musisz wykonywać obowiązki zastępowanego pracownika. Masz większość praw pracowniczych, jesteś ubezpieczony, możesz iść na pełny urlop i chorobowe. Jak jednak wygląda kwestia pensji? Czy zarobisz tyle samo co pracownik, którego zastępujesz?

Pracownik na zastępstwo – czy zarobisz tyle samo?

Otóż, niekoniecznie. Pracodawca nie ma obowiązku płacić Ci dokładnie tyle samo, co osobie, którą zastępujesz. Czasem jednak to robi, choć wynika to z kilku czynników, które mają wpływ na wysokość pensji pracownika na zastępstwo. To, czego możesz być pewnym to to, że nie zarobisz mniej niż wynosi pensja minimalna. Możesz jednak zarabiać nieco mniej niż pracownik właściwy. Co ma na to wpływ?

Pracownik na zastępstwo – wynagrodzenie a wymiar pracy

Pracodawca zatrudnić Cię może tylko w tym samym wymiarze czasu co pracownika właściwego – pełny etat, połowa czy ¼. Tym samym ma to bezpośredni wpływ na wypłatę – zarabiasz adekwatnie do ilości przepracowanych godzin w ciągu miesiąca. W przypadku niepełnego etatu może netto to wynieść nawet mniej niż pensja minimalna za pełny etat.

Pracownik na zastępstwo – wewnętrzne uregulowania

Żeby ustalić wysokość pensji dla pracownika na zastępstwo, trzeba wiedzieć ile, na jakich zasadach i wobec jakich wymagań zarabia w danej firmie pracownik właściwy. Pensja nie może być niższa niż minimalna, ale może być kreowana dowolnie. Pracodawca ocenia kompetencje pracownika i uwzględnia czynniki rynkowe. Pewne zasady wynagradzania pracy są też opisane w wewnętrznych regulaminach, np. w urzędach czy instytucjach publicznych lub w ramach których działają związki zawodowe. Może się zdarzyć, że masz nieco niższe kwalifikacje niż pracownik właściwy – wtedy Twoja pensja może wynosić mniej niż jego.

Pracownik na zastępstwo – inne czynniki

Oprócz tego na pensję wpływ mają czynniki niezależne od pracodawcy. W wielu zawodach funkcjonują dodatki stażowe czy motywacyjne, których wysokość zależy od tego, ile lat przepracowałeś. Jeśli mniej niż pracownik właściwy, dodatek nie może wynosić tyle samo. Innym dobrym przykładem jest nauczyciel. Jeśli masz niższy stopień zawodowy, nie możesz zarabiać tyle samo co nauczyciel, którego zastępujesz. Mimo odpracowania takiej samej ilości lekcji. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *