Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pracownikiem na zastępstwo?

Pracownik na zastępstwo – takie oferty pracy zapewne widzisz na portalach ogłoszeniowych lub w biuletynach BIP instytucji. Co to oznacza, że praca jest na zastępstwo? Czy różni się czymś od normalnego zatrudnienia? Jak wygląda umowa i ile taka praca może trwać. Odpowiadamy.

Pracownik na zastępstwo – czym jest zastępstwo?

Oferty pracy na zastępstwo pojawiają się wtedy, gdy pracodawca na jakiś czas potrzebuje kogoś, kto wypełni lukę po jego pracowniku.  Istnieją trzy sytuacje, w których Kodeks Pracy dopuszcza taką formę zatrudnienia zastępcy – gdy pracownik właściwy musi pójść na długie chorobowe, jest na urlopie bezpłatnym albo gdy pracownikiem jest świeżo upieczona mama, która poszła na urlop macierzyński. Co ciekawe, przyczyn poszukiwania zastępcy nie można uwzględniać w samej ofercie pracy – tego zabrania RODO. Te trzy sytuacje to momenty, w których pracodawca musi dać pracownikowi wolne. By jednak firma sprawnie działała, może (i potrzebuje) znaleźć kogoś właśnie na zastępstwo.

Pracownik na zastępstwo – umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo, choć podobna, nie jest do końca tą samą jak każda inna umowa o pracę. Jej zasadnicze elementy są te same – nadal masz te same prawa pracownicze, prawa do urlopu czy chorobowego. W umowie muszą być wskazane wykonywane obowiązki, miejsce ich wykonywania, wymiar czasu pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Okres zatrudnienia wlicza się w Twój staż pracy, jesteś ubezpieczony i zarabiasz nie mniej niż pensja minimalna. Pod wieloma względami to nadal zwykła praca etatowa. Choć nowelizacja Kodeksu Pracy z 2016 stara się ujednolicać umowę na zastępstwo z umową o pracę, nadal istnieje kilka rozróżnień, które powodują, że jest to jednak nieco inna umowa.

Pracownik na zastępstwo – długość trwania

Przede wszystkim nie jest to umowa na czas nieokreślony. Nie może być, gdyż obowiązuje ona wyłącznie na czas nieobecności pracownika właściwego. To on ma zagwarantowane zatrudnienie, a Ty jedynie go zastępujesz. W umowie wskazany musi być termin rozpoczęcia jak i zakończenia Twojej pracy. Co ważne – umowa na zastępstwo nie podlega limitowi 33 miesięcy trwania, po których zwykle umowa na czas określony musi zmienić się w stały etat. Umowa na zastępstwo może trwać dłużej. Gdy jednak tylko pracownik właściwy wraca do pracy, współpraca z Tobą rozwiązuje się.

Pracownik na zastępstwo – termin wypowiedzenia

Co, jeśli czy to za porozumieniem stron, czy z czyjejkolwiek winy zechcesz zakończyć pracę przed czasem? Wspomniana nowelizacja zniosła przepis, wedle którego okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo był krótki – 3 dni. Teraz trwa on dłużej. 2 tygodnie, jeśli okres zatrudnienia wynosi do 6 miesięcy. Miesiąc, jeśli między pół roku a 3 lata. 3 miesiące, jeśli ponad 3 lata. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *