Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia ratownik górski? Etos ratownika górskiego

 

 

Organizacje takie jak TOPR i GOPR założone zostały przez pasjonatów. Ludzi, którzy kochają góry i wiedzą jak potrafią one być jednocześnie piękne i niebezpieczne. Ideą ratownictwa górskiego jest wspieranie tych, którzy też chcą poznać piękno gór, lecz nie zawsze są dostatecznie świadomi zagrożeń. I nie zawsze potrafią poruszać się w trudnych warunkach albo radzić sobie z realnymi zagrożeniami dla zdrowia i życia. Dlatego ratownicy górscy działają na dwa sposoby. Dydaktyka i ratunek. Te dwa filary mają na celu jednocześnie uczulić turystów przed zagrożeniami. Służą temu opracowywane przez GOPR/TOPR publikacje, prowadzenie szkoleń i spotkań z młodzieżą szkolną. Jednostki GOPR służą też informacją o pogodzie, radzą, w którą trasę można się udać, a którą lepiej omijać. Gdy jednak zajdzie potrzeba, ryzykują własne zdrowie i życie by nieść pomoc poszkodowanym. I sprawić, by góry kojarzyły się z pięknem natury, a nie tragedią.

Ratownik górski – Służba, a nie zysk

Z tego też powodu praca ratownika górskiego traktowana jest przez swoich przedstawicieli jako służba. Choć jest ona wyczerpująca fizycznie i pochłania nie mniej (a często więcej) czasu niż zwykły etat, nie jest ona równie dobrze płatna. Zarobisz przeważnie nawet mniej niż ratownik medyczny w prosperującym szpitalu. GOPR/TOPR dość świadomie dobiera kandydatów z ustabilizowaną sytuacją finansowa. Oraz psychologiczną. Szukają osób, które naprawdę kierują się ideą, a nie pomysłem na lukratywny zarobek. Z tą filozofią godzą się coraz to nowe rzesze kandydatów. Oraz samo GOPR/TOPR. Szkolenie każdego członka kosztuje organizację około 25 000 zł.

Ratownik górski – zarobki

Spokojnie. Wypłata w tym zawodzie jednak istnieje. Jako początkujący ratownik górski zarobisz nie więcej niż 1500 – 1800 zł netto na miesiąc. Jeśli uda Ci się zdobyć odznakę oraz masz nieco doświadczenia Twoja pensja rośnie do około 2000 zł. Nieco więcej zarobić możesz w Tatrach. TOPR – z racji warunków naprawdę wysokogórskich – płaci swoim ratownikom od 2500 zł to nawet 3500 zł netto na miesiąc. Ratownicy z dłuższym stażem otrzymują dodatki z racji wysługi lat.  

Ratownik górski – Korzyści jednak są

Co prawda zarobki w tej pracy są niewspółmierne do ryzyka, jakie ponoszą ratownicy górscy. Jednak są też pewne korzyści pozapłacowe. Przede wszystkim zawód ten cieszy się sporym szacunkiem i autorytetem. Liczą się z Tobą turyści oraz społeczeństwo. Gwarantowane są Ci różnorakie zniżki i ulgi turystyczne, rekreacyjne albo transportowe. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *