Press "Enter" to skip to content

Pracuj jako ratownik górski – TOPR i GOPR

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to dwie organizacje wymienione imiennie w ustawie przygotowane i przeznaczone do pełnienia służby ratowniczej na terenach górskich. W nich znajdziesz pracę jako ratownik górski. Są wspierane finansowo przez budżet państwa, a członkostwo w nich jest ochotnicze. Nie mają one charakteru komercyjnego oraz nie podlegają żadnym mechanizmom konkurencji rynkowej. Mają obowiązek nieść pomoc wszystkim potrzebującym i poszkodowanym. Nie pytają o pieniądze. Pomoc niesiona przez GOPR i TOPR jest dla poszkodowanych bezpłatna.

Ratownik górski – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w tych dwóch organizacjach. Są one zainteresowane zarówno wolontariuszami jak i pracownikami etatowymi. To, w jakiej formie tam funkcjonujesz zależy od Twojego statusu (czy masz uprawnienia), doświadczenia, umiejętności i dyspozycyjności. Główna siedziba obu organizacji mieści się w Zakopanem. Ale nie musisz szukać pracy wyłącznie w Tatrach. GOPR ma swoje oddziały regionalne, nazywane Grupami. Możesz pytać w Grupie Beskidzkiej, Bieszczadzkiej, Karkonoskiej itd. O tym, jak wygląda przebieg rekrutacji piszemy w artykule Ratownik górski – jak zostać?

Ratownik górski – Awans zawodowy

Wraz ze stażem służby w GOPR/TOPR możesz też awansować na wyższe stanowiska. Wymagać to będzie od Ciebie oczywiście sporo wysiłku i wytrwałości. Doceniane są poświęcenie i odwaga, a także pewne zdolności interpersonalne. Z czasem możesz awansować na aspirantów, instruktorów. Ktoś też musi pełnić funkcje kierownicze – na przykład szefa Grupy. Rośnie prestiż i pensja.

Ratownik górski – Kiedy na emeryturę?

Niestety, ratownicy górscy aby dostać pełen wymiar emerytury muszą pracować do odpowiednio 65. a kobiety 60. roku życia. Ta sytuacja od lat nie podoba się przedstawicielom tego zawodu, którzy uzasadniają, że osoby dobijające do 60-tki rzadko kiedy są równie sprawni jak młodsi. Postulują, by wiek przejścia na emeryturę dla ratowników górskich został obniżony do 55 lat.

Ratownik górski – Czy da się inaczej?

Jak wspomnieliśmy GOPR i TOPR ma niemal monopol na usługi ratownicze w górach. Ustawa mówi, że inne podmioty też mogą wykonywać taką pracę, o ile odpowiednio to uzasadnią i otrzymają zgodę ministra spraw wewnętrznych. W praktyce jednak nie ma możliwości założenia własnej firmy i prowadzenia działalności gospodarczej, która oferowałaby ratownictwo górskie. Nie ma żadnego rynku ubezpieczeń ani konkurencji wobec TOPR i GOPR. Uzasadnione jest to względem ideowym. Ratunek w górach należy się każdemu. Bez względu na zawartość portfela. Faktem jednak jest też, że monopol dwójki organizacji nie jest nastawiony na zysk, lecz etos i służbę. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *