Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia stażysta PUP?

Staż z urzędu pracy odbywać możesz w naprawdę wielu miejscach. Praktycznie każdy urząd, firma produkcyjna, usługowa albo oświatowa i kulturalna potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Zwłaszcza jeśli ma to być pracownik w założeniu pomocniczy oraz, który nie kosztuje nic pracodawcę – całość Twojej wypłaty opłaca urząd pracy. Każdy PUP dysponuje też pokaźną listą lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, z którymi ma podpisaną umowę na organizację staży. W takich firmach istnieje największa szansa, że otrzymasz staż. Zasadą jednak jest to, że stażu nie można tak szybko powtarzać u tego samego pracodawcy. Możesz wrócić najwcześniej po dwóch latach. Oprócz tego staż nie będzie Ci przyznany, jeśli w ciągu ostatnich 24 miesięcy 12 z nich to były miesiące stażowe.

Stażysta PUP – warunki pracy     

Wedle prawa, jako stażysta z urzędu pracy pracować możesz w warunkach przewidzianych dla typowego etatowego zajęcia. Twoja praca przebiegać może jedynie w dni robocze oraz w godzinach dziennych. Nie przewidziana jest praca w dni wolne, święta ani w nocy. Istnieją w praktyce wyjątki od tej zasady, lecz są one wynikiem uzgodnień między konkretnym pracodawcą a urzędem pracy i muszą być uzasadnione charakterem działalności danego przedsiębiorstwa.

Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy również jest standardowy – 40 godzin tygodniowo, czyli po osiem godzin na każdy z pięciu dni roboczych. Stawiać musisz się punktualnie i codziennie, choć przysługuje Ci prawo do dni wolnych. Ich wymiar wynosi dwa dni na każde przepracowane 30 dni. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli Twój staż trwa pół roku to w sumie masz dwanaście dni wolnego. Nie możesz jednak z nich skorzystać na samym początku. Każde minione 30 dni „odblokowują” dwa dni urlopu do dyspozycji. Swoje pierwsze dwa wolne dni możesz wziąć dopiero gdy minie pierwszy miesiąc pracy. Te dni oraz dni, w których jesteś chory i masz zwolnienie lekarskie, są w pełni płatne. Nie są Ci za to potrącane żadne pieniądze z wynagrodzenia.

Stażysta PUP – ile wynosi wynagrodzenie?

No dobrze, ale ile na takim stażu się zarabia? Wynagrodzenie, zwane w umowie z PUP stypendium, swój wymiar ma opisany w ustawie. Zasadą jest wysokość wynosząca 120 % aktualnej wysokości zasiłku dla bezrobotnych. W tej chwili, od 1 września 2020 r. Twoje stypendium stażowe wynosi zatem dokładnie 1440 zł. To brutto, a może netto? To zależy od konkretnej umowy – zasadą jest, że staże organizowane wyłącznie ze środków urzędu pracy mają potrącany podatek. Nie tyczy się to staży organizowanych z programów i funduszy unijnych. Te środki nie są opodatkowywane. PUP opłaca też Twoje ubezpieczenie zdrowotne i składki na ZUS za okres odbywania stażu. Co ważne – okres odbywania stażu nie wlicza się do liczby lat pracy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *