Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca stażysty PUP?

To, czym dokładnie będziesz zajmował się podczas stażu opłacanego przez urząd pracy, zależy przede wszystkim od miejsca pracy, w którym go odbywasz. Wiadome jest, że inaczej wygląda praca w urzędzie, inaczej w firmie produkcyjnej, usługowej, oświatowej albo kulturalnej. W miarę szczegółowy zakres obowiązków opisuje Twój pracodawca już na etapie wniosku podczas naboru. Tam wpisane są poszczególne czynności, rozpisane na kolejne miesiące stażu. A także kompetencje i umiejętności, które masz w ten sposób nabyć. Niekiedy może to być zwyczajowy zapychacz typu „ćwiczenia z obsługi komputera” a innym razem bardzo konkretne nowe doświadczenia.

Stażysta PUP – czym będziesz się zajmował?

Podejście do wykonywania pracy przez stażystów każdy pracodawca ma odmienne. Bywają tacy, którzy nie zważają na to, że nie jesteś ich formalnym pracownikiem oraz nie płacą Ci i wymagać będą od Ciebie regularnej pracy, jaka odbywa się w danej firmie. Inni z kolei zrozumieją, że status stażysty, choć wiąże się z symbolicznym wynagrodzeniem, nie powinien być obciążany przesadnie obowiązkami zawodowymi. Takie podejście w praktyce też dominuje wśród pracodawców stażystów. Ideą stażu jest nauka i doskonalenie zawodowe. Dlatego często będziesz proszony po prostu o funkcje i czynności pomocnicze. Te zależą od charakteru działalności. Może być to adresowanie kopert, sporządzanie tabeli i zestawień, układanie dokumentacji wedle zadanego porządku. Innym razem pomoc przy przygotowywaniu produkcji, porządkowaniu albo ograniczona obsługa klientów. Pomysłów na zajmowanie czasu w ciągu dnia pracy jest tyle, ile przedsiębiorstw, które przyjmują stażystów.

Stażysta PUP – obecność obowiązkowa

Musisz wiedzieć, że staż z urzędu pracy to też praca. Taka, do której powinieneś podchodzić poważnie i z należytą sumiennością. Tyczy się to przede wszystkim obecności w miejscu pracy. na każdy miesiąc stażu otrzymujesz od urzędu pracy oficjalną tabelkę, w której widnieje miejsce na Twój podpis każdego dnia pracy. Taka tabelka zatwierdzana jest przez pracodawcę i musi być comiesięcznie donoszona do urzędu pracy. Prawo mówi, że więcej niż jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności skutkuje przerwaniem stażu i utratą statusu bezrobotnego (a w tym cennego ubezpieczenia i szansy na inne staże). Ale spokojnie – masz też prawo do swego rodzaju urlopu. Oczywiście może też zdarzyć się, że zachorujesz. Zwolnienia lekarskie są jak najbardziej respektowane, o ile wystawione są przez uprawnionego lekarza na adres urzędu pracy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *