Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia technolog drewna?

W tym zawodzie pracę znaleźć możesz przede wszystkim w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką i przetwórstwem drewna. Zarówno od strony pozyskiwania drewna, przerabiania drzewa na drewno przemysłowe, wszelkiego rodzaju fabryki mebli czy zakłady produkcji użytkowej wykorzystującej drewniane elementy. Możesz też zajmować się nienadzorowaniem samej produkcji, ale pracować w firmach projektowych czy konstruktorskich, które opracowują nowe metody pozyskiwania i przetwarzania drewna. Wchodzą to w także biura projektowe, np. projektujące meble czy elementy konstrukcyjne dachów czy całych budynków. Wiedza i umiejętności inżyniera technologii drewna to także świetny materiał na pracownika jednostek akredytacyjnych, nadleśnictw czy urzędów przyznających patenty i uprawnienia. Jak widać, możesz pracować w hali produkcyjnej, w biurze, w terenie i  w laboratorium. Przemysł drzewny nadal ma się świetnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Technolog drewna – ile możesz zarobić?

Kwestia zarobków jest złożona. Wpływ na nie mają czynniki rynkowe, takie jak konkretna firma, w której pracujesz, jej profil działalności i pozycja na rynku. Ważne też jest, jakie masz kompetencje, doświadczenie i czym dokładnie się zajmujesz. Nieco inaczej rozkładają się zarobki projektantów rozwiązań technologicznych, pracowników biur projektujących meble a inaczej technologa produkcji drzewnej w zakładzie produkcyjnym. Nie jest zaskakujące, że najmniej zarobisz na samym początku, prawdopodobnie w charakterze asystenta. Nie bez znaczenia jest też region kraju, wielkość ośrodka czy nawet lukratywność i ilość zleceń. Jeśli jesteś zatrudniony na etacie, pensja jest w miarę stała – ewentualnie powiększana o okresowe premie. Inaczej jest, jeśli współpracujesz na zasadach B2B lub utrzymujesz się z własnych projektów. Badania zarobków Polaków dostarczają jednak pewnych liczb. Na ogół technolog drewna w Polsce zarabia około 4700 – 5000 zł brutto. W niektórych firmach może też liczyć na coś więcej. Początkowo jednak nie spodziewaj się więcej niż 3000 – 3500 zł brutto. Chyba że wykażesz ponadprzeciętne umiejętności i potencjał. 

Technolog drewna – pozapłacowe benefity

Praca dobrego technologa drewna ma wymierne przełożenie na wydajność produkcji, jej jakość a tym samym zyski, jakie firma zarabia. Podobnie jak dobrze płatne są wyjątkowe projekty. Doceniając te starania firmy skłonne są też zaproponować Ci inne formy wynagrodzenia – często to służbowy telefon czy samochodów do dyspozycji. Ale także dołożenie się do kursów językowych, zajęć sportowych, prywatnej opieki medycznej czy wakacji.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *