Press "Enter" to skip to content

Jak zostać technologiem drewna?

Kim jest technolog drewna? To specjalista od tego surowca od strony produkcyjnej, użytkowej i projektowej. Zna się na drewnie, potrafi rozpoznawać gatunki oraz wie, jakie mają właściwości fizyczne i chemiczne. Na tej podstawie potrafi dobierać poszczególne gatunki do zastosowań przemysłowych i produkcyjnych. Wie, jakie drewno użyć do produkcji mebli, parkietu, elementów konstrukcyjnych budynków. Potrafi też obsługiwać i nadzorować pracę maszyn produkcyjnych i dokonujących obróbki drewna. Wie, jak sterować i organizować produkcję. A także potrafi samodzielnie wdrażać lub opracowywać normy technologiczne, które sprawiają, ze produkcja jest efektywniejsza i lepsza. Może też zajmować się po prostu tworzeniem unikalnych mebli. Jak takim fachowcem zostać?

Technolog drewna – studia wyższe

Najlepsze przygotowanie dają oczywiście studia wyższe, na kierunku technologia drewna. Najpierw musisz zaliczyć 3-letnie studia I stopnia, a kontynuować je możesz na II stopniu, trwającym trzy semestry i dający tytuł inżyniera technologii drewna. Myśląc o tym kierunku, wybierz na maturze do zdawania biologię, chemię, fizykę czy informatykę – matematyka jest wszak obowiązkowa. Czego uczą studia? Ten kierunek to połączenie zagadnień botanicznych, chemicznych i dotyczących ochrony środowiska z maszynoznawstwem, automatyką, elektroniką, termodynamiką i zasadami technologii produkcji. Podczas studiów kompleksowo dowiesz się o rodzajach drewna i ich efektywnym zastosowaniu, sprzęcie i technologii tworzenia produktów z drewna.

Technolog drewna – specjalizacje na studiach

W ramach studiów masz też do wyboru kilka specjalizacji. Trudno być fachowcem od wszystkiego, a bardziej ukierunkowane zajęcia pozwolą być lepszym w wąskiej dziedzinie. Możesz pójść w stronę chemicznej albo mechanicznej technologii drewna, ochrony drewna, modyfikacji przemysłowej czy w kierunku projektowania mebli (meblarstwo).

Technolog drewna – na studia, ale gdzie?

No dobrze, ale gdzie się udać na te studia? Przeglądając oferty poszczególnych politechnik ciężko znaleźć kierunek właśnie traktujący stricte o technologii drewna. Na chwilę obecną w Polsce nadal nie jest to popularny kierunek w ofertach uczelni wyższych. W formie kierunkowej oferowany jest w zasadzie przez dwie z nich — w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jeśli nie chcesz wybierać się aż do Warszawy czy Poznania, możesz poszukać też kierunków pokrewnych – technologia produkcji, meblarstwo czy towaroznawstwo. Powinieneś też znaleźć na nich specjalizacje traktujące właśnie o obróbce i produkcji z drewna.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *