Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia tyflopedagog?

Jako tyflopedagog pracować możesz wszędzie tam, gdzie dokonuje się nauczanie, terapia albo rehabilitacja dzieci i młodzieży niedowidzącej i niewidomej. Są to przede wszystkim przedszkola i szkoły integracyjne i specjalne (na zarówno na szczeblu podstawowym jak i ponadpodstawowym). A także wiele ośrodków rehabilitacyjnych, zakładów terapeutycznych, zakładów zdrowia psychicznego oraz korekcji wzroku. Tyflopedagogów potrzeba też w domach dziecka. Możesz też równolegle zajmować się działalnością naukową lub dydaktyczną. Udzielać się w fachowej prasie lub prowadzić serwisy internetowe uświadamiające problematykę chorób narządu wzroku. Pisać naukowe publikacje, kontynuować swoją karierę akademicką na uczelni. Wiele zależy od Twoich upodobań i aktualnej sytuacji na rynku pracy. Tyflopedagogika nie należy do częstych profesji, stąd Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia są stosunkowo duże.

Tyflopedagog – predyspozycje zawodowe

Jaki jest dobry tyflopedagog? To przede wszystkim osoba kompetentna, dobrze przygotowana merytorycznie oraz świadoma stojących za tą pracą wyzwań. Musisz być osobą empatyczną, otwartą i komunikatywną. Cierpliwą wobec swoich podopiecznych oraz niekiedy także ich rodziców. Ludzie dotknięci taką przypadłością swojego dziecka (zwłaszcza jeśli utrata wzroku nastąpiła w wyniku nagłego wypadku lub urazu) potrafią zachowywać się bardzo różnie. Twoim zadaniem jest zawsze rozładowywanie sytuacji. Stąd potrzeba Ci sporo asertywności oraz zdolności interpersonalnych. To także praca wymagająca sporo od Twojego samozaparcia i samoorganizacji. Istotne jest pogodne, przyjazne usposobienie i bardzo dobra dykcja. Wady wymowy są zdecydowanie czynnikiem utrudniającym podjęcie zatrudnienia.

Tyflopedagog – ile zarabia się w szkole?

Jeśli swoją karierę zawodową zwiążesz ze szkołą, Twoje zarobki wynikać będą wprost z ustaleń Karty Nauczyciela. Niezależnie, czy pracujesz w „zwykłej” szkole, szkole specjalnej lub integracyjnej stajesz się w świetle przepisów kodeksu pracy nauczycielem. O tym, ile zarabia nauczyciel piszemy w osobnym artykule. Przysługują Ci podobne przywileje i dodatki do pensji właściwe nauczycielom.

Tyflopedagog – zarobki na innych stanowiskach

Nieco inaczej wygląda sprawa przedszkoli oraz ośrodków terapeutycznych. O ile te pierwsze dzielą się na samorządowe i prywatne (gdzie płace wynikają wprost z uwarunkowań rynkowych), o tyle placówki terapeutyczne, okulistyczne lub rehabilitacyjne rządzą się swoimi pracami, jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników. W takim układzie pensja zależna będzie od Twojego doświadczenia, umiejętności, rodzajów i ilości zajęć z dziećmi, które przeprowadzasz w ciągu miesiąca. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *