Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia zootechnik? Sprawdź zarobki zootechnika

Czy na opiece nad zwierzętami można dobrze zarobić? Efekty prac ferm, firm produkcyjnych i spożywczych odczuwamy wszyscy. Tak samo miło jest oglądać zadbane zwierzęta w Zoo i podziwiać wolno żyjące zwierzęta w rezerwacie. Czym zajmuje się zootechnik? Sprawdź co robi w pracy zootechnik w osobnym artykule. Nie byłoby tak różowo, gdyby nie praca zootechnika. Ile taki zootechnik za to zarabia?

Zootechnik – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

O tym, jak dokładniej wygląda praca zootechnika piszemy w osobnym artykule. Przypomnijmy jednak, że jako taki fachowiec pracę możesz znaleźć w naprawdę dość szerokiej gammie firmy i instytucji. W zależności od doświadczenia i wykształcenia pracy możesz szukać na fermach hodowlanych lub przemysłowych. O zatrudnienie możesz pytać w przedsiębiorstwa produkujących maszyny i wyposażenie dla zwierząt, produkujących pasze i żywność dla zwierząt. Oraz na fermach gospodarskich lub w stajniach rekreacyjnych. Zootechnicy poszukiwani są w parkach narodowych, rezerwatach oraz ogrodach zoologicznych. Wiedza i doświadczenie zootechniczne przyda się w sklepach zoologicznych, hurtowniach paszy i sprzętu. A także w szeregu instytucji państwowych – urzędach ochrony środowiska, doradztwie dotyczącym produkcji żywności, hodowli zwierząt oraz praw tych zwierząt. Do tego możesz prowadzić działalność naukową lub dydaktyczną.

Zootechnik – Od czego zależą zarobki?

Wpływ na to ma miejsce, w którym jesteś zatrudniony. A to często uzależnione jest od Twojego wykształcenia. Bez odpowiednich dyplomów masz mniejsze szanse na zatrudnienie. Więcej też zarobisz w firmach w dużych miastach niż na prowincji. Choć to zależy od charakteru działalności danego pracodawcy. Do tego wpływ ma Twoje doświadczenie, staż pracy, umiejętności i osiągnięcia.

Zootechnik – mediana zarobków

Według wyliczeń branżowych portali przeciętnie w Polsce zarobisz 3600 brutto na miesiąc. To mediana, a zatem połowa wszystkich zootechników zarabia w przedziale 2748 – 4730 zł brutto. Pozostali dzielą się na dwie ćwierci, z których jedni zarabiają powyżej, a drudzy poniżej tego pułapu.  

Zootechnik – A jak jest za granicą?

Zarobki zootechników za granicą są oczywiście nominalnie wyższe. Musisz jednak pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne rozwiązania podatkowe. I odpowiednio też wyższe koszty życia. Wynika to z uwarunkowań rynkowych. Dlatego porównywanie wysokości zarobków złotówka do złotówki może być mylące. Zwłaszcza jeśli planujesz tam mieszkać i żyć. Przykładowo w Wielkiej Brytanii zootechnik przeciętnie zarabia 8000 zł miesięcznie. W Holandii z kolei oferty zaczynają się od 9 do 10 euro za godzinę pracy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *