Press "Enter" to skip to content

Jak zostać zootechnikiem?

Ciekawa nazwa prawda? Zoo i technik – zootechnik – raczej się ze sobą nie kojarzą. Cóż może mieć wspólnego technika ze zwierzętami? Okazuje się, że całkiem sporo. A taki fachowiec jak zootechnik występuje w gospodarce częściej niż mógłbyś się spodziewać. Kim zatem jest i w jaki sposób nim zostać? Sprawdź też, ile zarabia zootechnik? Sprawdź zarobki zootechnika w kolejnym artykule.

Kim jest zootechnik?

Zootechnik to fachowiec, który zajmuje się zwierzętami. Opiekuje się nimi, podaje szczepionki, lekarstwa. Uzupełnia jedzenie, paszę oraz dba o środowisko życia – dostęp do wody, ciepło i światło słoneczne. Jako taki fachowiec pracować możesz na fermach, hodowlach, firmach hodowlanych, ogrodach zoologicznych, rezerwatach, sklepach albo w schroniskach. Jesteś tą osobą w firmie, która po prostu dba o to, by zwierzętom niczego nie brakowało i były zdrowe. Niezależnie, czy ich przeznaczeniem jest życie albo śmierć w celach spożywczych lub przemysłowych.

Jak zostać zootechnikiem?

Teoretycznie nie ma żadnych formalnych wymogów do tego, by pracować jako zootechnik. Zwyczajowej opieki nad zwierzętami hodowlanymi lub domowymi możesz nauczyć się po prostu u siebie w domu. Jeśli pochodzisz z domu o tradycjach rolniczych, zapewne pomagałeś rodzicom przy wyrzucaniu obornika, karmieniu zwierząt i innych czynnościach. Takie umiejętności, zwłaszcza poszerzone odrobiną wiedzy naukowej, niektórym pracodawcom mogą wystarczać. Rynek weryfikuje zdolności kandydatów na to stanowisko. A jeśli przy tym wykazujesz odrobinę pasji, zwyczajnie kochasz zwierzęta i chcesz się nimi zajmować. To taki stan może w wielu firmach wystarczać do podjęcia zatrudnienia. Zwłaszcza w małych zakładach.

Zootechnik – Wykształcenie zootechniczne

Formalnych, tj. prawnych wymagań nie ma. Ale więksi pracodawcy będą oczekiwali od Ciebie znacznie więcej niż tylko praktyki domowej. Opieki nad egzotycznymi zwierzętami w ZOO albo specjalistycznej opieki w rezerwatach i na fermach nie nauczysz się w domu. Do tego potrzebne jest pewne wykształcenie zawodowe. Niezłym podglebiem jest ukończenie technikum weterynaryjnego – te zawody niekiedy się przenikają.

Zootechnika na studiach

Znacznie szerszy zakres wiedzy dadzą Ci studia wyższe. Kierunek zootechnikę ukończyć możesz na I i II stopniu. Zagadnienia, które będziesz miał wykładane to między innymi zoologia, ekologia, mikrobiologia, genetyka i organizacja produkcji zwierzęcej. Dowiesz się na temat uprawy roślin, metodologii i technologii hodowli zwierząt. Czekać Cię będą zajęcia z higieny i dobrostanu zwierząt gospodarskich, choru i użytkowania zwierząt, biotechniki rozrodu i obrotem produktami zwierzęcymi.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *