Press "Enter" to skip to content

Jak wygląa praca rolnika? Zobacz jak pracuje rolnik

O tym, w jaki sposób uprawiać ziemię i jak przygotowywać glebę pod konkretne uprawy, sporo dowiesz się podczas edukacji zawodowej. Oczywiście możesz iść na studia rolnicze, jeżeli chcesz pracować jako rolnik. Jednak wiedza teoretyczna to nie wszystko. Rolnictwo to przede wszystkim mnóstwo godzin wytężonej pracy w polu. Opowiemy Ci po krotce, na czym ona polega. 

Czym zajmuje się rolnik?

Najkrócej mówiąc klasycznie zawodowy rolnik zajmuje się uprawą ziemi. Będziesz musiał grunt odpowiednio przygotować, obsiać i obsadzić. Następnie przez cały okres wegetacji pielęgnował rośliny i płody rolne. Gdy przyjdzie pora, dokonasz zbiorów. Większość z nich dokonasz w miesiącach późnoletnich i jesiennych. To, jaka jest organizacja pracy przedsiębiorstwa rolniczego zależy od jego wielkości i tego co produkuje. Gleba musi być odpowiednio dobrana i nawieziona. Istotny jest jej skład chemiczny oraz odpowiednie nawodnienie. Zwłaszcza dotyczy to gospodarstw ekologicznych, w których nie możesz pozwolić sobie na sztuczne mieszanki. Do tego podczas wegetacji będziesz musiał manualnie lub za pomocą specyfików pozbyć się szkodników – stonek, mszyc oraz zwierząt leśnych. 

Rolnik – Hodowla zwierząt

Choć ze zwierzętami też możesz mieć do czynienia. Rolnictwo coraz częściej łączy się komercyjnie także z hodowlą. Taki wariant daje Ci dodatkowe dochody, a w przypadku wyjątkowo nieurodzajnego roku, także ratunek finansowy. Zysk z hodowli masz zapewniony przez cały rok. Nie tylko w okresie żniw.

Rolnik – Praca przez cały rok

Jako rolnik pracujesz przez cały rok. Nie tylko latem. Podczas tych miesięcy, w których na polu nic się nie urodzi, Ty będziesz zajmował się przygotowaniami do następnego sezonu. Musisz opracować biznesplan, przygotować dokumentację dotyczącą kredytu, zakupu maszyn, specyfików, nawozów lub pasz dla zwierząt hodowlanych. Do tego jest to okres na składanie wniosków o dotację lub poszerzanie swoich kwalifikacji – na przykład na uczelni wyższej. 

Rolnik – Warunki pracy

Praca rolnika to ciężki kawałek chleba. Musisz wiedzieć, że nie masz określonego grafiku ani konkretnych ram czasowych. Pracy wymagać może każdy moment w tygodniu i doby. Jeśli hodujesz zwierzęta, potrzebują one stałej opieki. Jeśli zachorują lub będzie przeciekać im dach, musisz sprawę załatwić jak najszybciej. Niestety, to też zajęcie, które niejako trzyma Cię w gospodarstwie. Trudno gdzieś wyjechać, gdy najlepszy okres urlopowy przypada właśnie na czas najintensywniejszej pracy w polu. Jesteś też do pewnego stopnia uzależniony od pogody. Nie tylko ma wpływ na jakość i ilość zbiorów. Ale też na okres, kiedy musisz pracować intensywniej. Do tego wiedz, że to ciężka praca fizyczna. Nieostrożność może skutkować urazami, zatruciem chemikaliami, a nawet zmiażdżeniem kończyn. Długotrwała praca w jednej pozycji obciąża stawy i układ krążenia. Spore ciężary do dźwigania to wyzwanie dla Twojego układu ruchu. Z drugiej strony, większość czasu spędzasz na świeżym powietrzu, w wiejskiej okolicy. Sam oceń, czy to wada czy zaleta takiej pracy. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *