Press "Enter" to skip to content

Własna działalność rolnicza – Zobacz co opłaca się bardziej dla rolnika?

Jakie predyspozycje zawodowe przydadzą się w pracy jako rolnik? Przede wszystkim musisz czuć do tego powołanie. Niegdyś zawód ten przekazywany był z ojca na syna. Zmiany społeczne i gospodarcze sprawiły, że rolnikami zostają ludzie z wyboru. Jeżeli interesuje Cię uprawa ziemi w celach komercyjnych, dobór specyfików i metod pielęgnacji warzyw – być może to zawód dla Ciebie. Musisz też pamiętać, że to ciężka fizyczna praca. Często w trudnych warunkach – upale, zimnie lub w błotnistej ziemi. Dlatego powinieneś mieć dobrą kondycję fizyczną, zwłaszcza jeśli sam zajmujesz się uprawą roli, a nie Twoi pracownicy. 

Rolnik – Gdzie szukać zatrudnienia?

Ustawa rolnika zawodowego definiuje jako właściciela lub dzierżawcę ziemi. W takiej sytuacji raczej zajmować będziesz się własną ziemią. Nie oznacza to jednak, że nie możesz pracować jako rolnik, gdy takowej nie posiadasz. Istnieje szereg programów aktywizujących i dofinansowujących tworzenie etatowych miejsc pracy w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolniczych. Możesz więc pytać o zatrudnienie na dużych plantacjach, zakładach przetwórstwa żywności rolnej lub hodowli zwierząt. Wykształcenie rolnicze daje też Ci spore możliwości podjęcia pracy poza rolą. Możesz – o ile dochowasz dodatkowych wymogów i uprawnień – uczyć w szkole rolniczej, pisać publikacje naukowe lub publicystyczne w prasie branżowej. Do tego tez możesz przeglądać oferty pracy w instytucjach państwowych zajmujących się rolnictwem i sprawami wsi. 

Rolnik – Własne przedsiębiorstwo rolnicze

Jeżeli posiadasz odpowiedni sprzęt, lokal i przede wszystkim dobrze przygotowany kawałek roli, możesz zarabiać na życie sprzedając jej płody. Skala Twojego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od wielkości działki rolnej. Sporo rolników preferuje wąską specjalizację – na przykład cała połać obsadzona tylko jednym warzywem lub zbożem. W ten sposób możesz nawiązywać współpracę z hurtowniami i sieciami sklepów.  Oprócz tego możesz zajmować się uprawą w szklarniach, ogrzewanych tunelach albo grzybów i grzybni. Niektórzy preferują fermowe hodowle drobiu rzeźnego i nieśnego. A także jego wylęgarnie. Jako hodowca zwierząt możesz przygotowywać je do uboju spożywczego, hodować dżdżownice, entogomagi, jedwabniki. 

Rolnik – Rolnictwo ekologiczne

Ciekawym i dość perspektywicznym pomysłem na biznes jest rolnictwo ekologiczne. Nie wymaga to aż tak wielkich nakładów finansowych jak wielohektarowa plantacja cebuli. Skala przedsięwzięcia zapewne też będzie mniejsza. Wynika to z tego, że taka uprawa wymaga od Ciebie znacznie więcej pracy fizycznej. Nie możesz używać szkodliwych substancji chemicznych. Ani do nawożenia, ani do ochrony przed szkodnikami. Dobrze jest, jeśli przy okazji masz też drobną hodowlę drobiu – ich odchody stanowią świetny nawóz dla Twoich upraw. Zainteresowanie ekologiczną żywnością będzie rosło, ponieważ zwiększa się świadomość wśród konsumentów tego, co jedzą. Chcąc jednak reklamować się oficjalnie jako ekologiczny rolnik – przedsiębiorca potrzebujesz specjalnego certyfikatu od Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *