Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca akustyka wnętrz?

Ponieważ świat nieustannie się zmienia, nie powinniśmy przestać myśleć o przyszłości i zawodzie akustyka wnętrz. Podczas gdy idee kompostowania i finansowania społecznościowego zajmują centralne miejsce, nasze przestrzenie z pewnością będą się zmieniać w zależności od różnych potrzeb rynku. Czekając na to, co dalej, przyjrzyjmy się niektórym z najnowszych trendów i zawodu, jakim jest akustyk wnętrz.

Co robi akustyk wnętrz?

Od geometrycznych wzorów i wewnętrznych ornamentów po eleganckie i minimalistyczne wzornictwo — każda dekada miała wyraźny wpływ na wystrój wnętrz i estetykę wizualną. Recykling, upcykling, big data — każdy nowy trend wkracza w świat akustyki architektonicznej i technik budowlanych. Jak myślisz, jaka będzie następna ewolucja lub rewolucja w projektowaniu wnętrz? Z pewnością będzie dążyć do wyciszania i projektowania pomieszczeń bardziej przyjaznych użytkownikowi, a w tym pomoże akustyk wnętrz!

Kim jest akustyk wnętrz?

Akustyk wnętrz ma doświadczenie w projektowaniu i zajmuje się aranżacją w przestrzeni wnętrz. Jest też osobą, do której należy się zwracać odnośnie do zrozumienia nowych trendów i potrzeb rynkowych. Projektuje rozwiązania do biur i mieszkań by akustyka w nich była na odpowiednim poziomie, niweluje hałas i tworzy przyjazną przestrzeń.

Które trendy w projektowaniu miały największy wpływ w ostatniej dekadzie dla akustyki wnętrz?

Ostatnia dekada to paradoks. Widzimy, że w okresie po recesji ludzie skłaniają się ku produktom przyjaznym dla budżetu, wydajnym i łatwym w instalacji. Z drugiej strony, wiele uwagi poświęcono projektowi, funkcjonalności i doświadczeniu użytkownika, szczególnie w przypadku projektowania sufitów i paneli ściennych. Dużo było też głośno o cyfryzacji i inteligentnych rozwiązaniach, ale dopiero teraz widzimy prawdziwą transformację. Oparty na bardziej świadomym podejściu, Scandi-cool z minimalistycznym designem stał się głównym trendem w pięknych przestrzeniach w ciągu ostatnich kilku lat.

Jakie innowacje ukształtowały branżę akustyki wnętrz i rozwiązania w ostatniej dekadzie?

Branża jest konserwatywna. Widzieliśmy mniej innowacji, ale pojawiło się wiele stopniowych zmian w istniejących produktach. Jednak niektóre pojawiające się trendy to upcykling i recykling. Jednak dominującym trendem byłyby produkty przyjazne dla środowiska i pomagające zmniejszyć ślad węglowy. Czasami napotyka się nowe materiały dźwiękochłonne.

Na jakie trendy i czynniki projektowe powiązane z akustyką wnętrz powinniśmy zwrócić uwagę?

Niewątpliwie w centrum uwagi będą środowisko i zrównoważony rozwój. Niezbędne będą biofiliczne aspekty produktów i rozwiązań. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powrócą pewne trendy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych: autentyczne produkty, proste mieszkania, a nawet mikro domy. W dzisiejszych czasach, jeśli praca i domy połączą się, zobaczymy płynne społeczeństwo. Zarówno miejsca pracy, jak i domy przejdą w kierunku podejścia opartego na aktywności. Może to prowadzić do rozwiązań obejmujących wielofunkcyjność, a nie liniowość.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *