Press "Enter" to skip to content

Jak zostać akustykiem wnętrz?

Dźwięk powietrzny w pomieszczeniach, czyli sposób jego rozchodzenia się i interakcji z powierzchniami i przedmiotami w pomieszczeniu to zagadnienia, jakimi zajmuje się akustyk wnętrz. W tym wszystkim chodzi też o postrzeganie właściwości akustycznych pomieszczenia. Chcąc zostać akustykiem wnętrz, wybierz kierunki takie jak architektura i fizyka.

Jak rozchodzi się dźwięk? Zadania akustyka wnętrz

W temperaturze pokojowej dźwięk rozchodzi się z prędkością 344 m / s (1250 km / h), co powoduje wiele odbić od ścian lub przedmiotów w pomieszczeniu o normalnej wielkości, zanim fala dźwiękowa zostanie wytłumiona poniżej progu słyszalności. Akustyk wnętrz zajmuje się właśnie tym wyciszaniem. W pomieszczeniu może wpływać na falę dźwiękową jedynie poprzez jej odbicia w ścianach lub przedmiotach. Jednak z przychodzącą energią dźwiękową mogą się wydarzyć trzy rzeczy:

  • Odbicie od twardej powierzchni — jak beton, szkło lub drewno — działa jak lustro fali dźwiękowej, a tym samym ją odbija.
  • Wchłanianie — fala dźwiękowa może rozchodzić się do porowatego materiału, gdzie jest przekształcana w ciepło w wyniku tarcia.
  • Rozpraszanie — fala dźwiękowa odbija się w nieuporządkowany, prawie przypadkowy sposób.

Projektowanie akustyczne wnętrz

Akustyk wnętrz zaprojektuje właściwości akustyczne pomieszczenia do wspierania aktywności w pomieszczeniu. Dobra akustyka pomieszczenia jest rzadko zauważalna. Ponieważ istnieje tak wiele różnych czynności, które mogą odbywać się w pomieszczeniach, nie ma czegoś takiego jak ogólnie dobra akustyka wnętrza. Każde działanie ma swoje własne wyzwania, a co za tym idzie własny projekt akustyczny. Aby pomóc akustykom w projektowaniu akustyki pomieszczeń, opracowano szereg środków, z których najczęstsze są wymienione poniżej.

Jak pomóc akustykom w projektowaniu wnętrza?

Obszar pochłaniania można rozumieć jako ilość „doskonałego” pochłaniacza dźwięku wewnątrz pomieszczenia. Bardzo ważnym założeniem jest jednak to, że wszystkie powierzchnie pomieszczenia muszą mieć jednakową absorpcję dźwięku lub że pomieszczenie musi mieć rozproszone pole dźwiękowe. Rozproszone pole dźwiękowe można rozumieć jako całkowicie nieuporządkowane lub przypadkowe pole. Praktyczną konsekwencją jest więc to, że pomieszczenie musi mieć dużą ilość właściwości rozpraszających.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *