Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca alpinisty przemysłowego?

Pracę w tym zawodzie znaleźć możesz przede wszystkim w firmach, które zajmują się pracą na wysokościach – sektor budowlany, utrzymywania czystości czy przemysłowy. Do tego możesz być członkiem zespołów alpinistów przemysłowych, którzy świadczą tego typu usługi dla zleceniodawców. Praca na wysokościach może zresztą być tylko częścią Twoich zajęć jako budowlańca czy montera instalacji elektrycznych, fotowoltaicznych itp. Ważne, abyś przy wyborze pracodawcy/zleceniodawcy dobierał takie podmioty, które rygorystycznie przestrzegają zasad BHP i nie kryją się z ryzykiem zawodowym oraz oczekiwanymi czynnościami roboczymi.

Alpinista przemysłowy – jakie prace możesz wykonywać?

Istnieje wiele konkretnych prac, które możesz wykonywać posiadając umiejętności i uprawnienia alpinistyczne. Najczęściej pracodawcy lub zleceniodawcy potrzebują takich pracowników do czyszczenia szyb wieżowców, czyszczenia lub malowania elewacji, montażu instalacji, bilbordów. A także do sezonowych czynności porządkowych – np. udrażnianie rynien znajdujących się na szczytach wielkich budynków i odśnieżania ich dachów.

Alpinista przemysłowy – niezbędne badania

By zostać alpinistą przemysłowym musisz być pełnoletni oraz ukończyć odpowiednie szkolenie wysokościowe. Do tego lekarz musi stwierdzić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tej niebezpiecznej pracy. Czynnikami, które z automatu uniemożliwiają Ci pracę są wszelkie choroby związane z ciśnieniem tętniczym krwi czy niewydolnością serca. Podobnie jak absolutnie nie powinieneś tak pracować cierpiąc na cukrzycę, alkoholizm, zaburzenia psychiczne czy zaburzenia równowagi i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Oczywiście dyskwalifikuje też występowanie epilepsji. Lekarz nie zezwoli na taką pracę, jeśli wyczuje u Ciebie objawy depresji czy myśli samobójczych.

Alpinista przemysłowy – warunki pracy i ryzyko zawodowe

Podstawowym zagrożeniem w tej pracy jest oczywiście jej odbywanie na dużych wysokościach. Niekiedy nawet kilkudziesięciu czy ponad stu metrach nad ziemią. To wystarczy, by upadek skończył się tragicznie. Wyposażony jesteś jednak w dobry sprzęt, podobny do tego, z którego korzystają alpiniści wspinający się w górach. Praca może odbywać się w zmiennych warunkach atmosferycznych, deszcz czy śnieg wpływają niekorzystnie na stabilność podłoża a oślepiające odbicia słońca w powierzchniach szklanych utrudniają percepcję.

Alpinista przemysłowy – ile możesz zarobić?

Doniesienia branżowe mówią o średniej pensji dla takich pracowników na poziomie około 4000 zł brutto. to kwota jednak bardzo uśredniona. Uwzględniająca różne formy zatrudnienia, zakres i rodzaj wykonywanych prac na wysokościach oraz ilość takiej pracy w miesiącu. Wszystko to ma wpływ na Twój zarobek. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *