Press "Enter" to skip to content

Jak zostać alpinistą przemysłowym?

Wiele z prac trzeba wykonywać na dużych wysokościach. Mycie okien wieżowców, montaż czy wymiana bilbordów, czy inne zajęcia budowlane. Jednym ze sposobów radzenia sobie z wysokością jest oczywiście budowanie ogromnego systemu rusztowań, drabin i podnośników. Niektóre prace sprawnie przebiegną przy użyciu dźwigu czy windy. Ale są też i takie, które wymagają bezpośredniego, precyzyjnego kontaktu z obiektem. Zwłaszcza w miejscach, do których samochód z podnośnikiem nie dotrze, a budowa rusztowań potrwałaby bardzo długo. Wtedy do akcji wchodzą specjaliści – alpiniści przemysłowi. Wyposażeni w specjalny alpinistyczny sprzęt, niczym po ścianie himalajskich wzgórz, poruszają się po budynkach wykonując swoją pracę. Mimo że urządzenia podnośnicze są coraz lepsze, nadal zapotrzebowanie na takich specjalistów jest ogromne. Jak zostać alpinistą przemysłowym?

Alpinista przemysłowy – predyspozycje zawodowe

Nie da się ukryć, że taka praca należy do niebezpiecznych. Niektórzy nawet uznaliby ją za ekstremalną. Stąd pojawia się pierwszy wymóg – musisz mieć w sobie odwagę do takiej pracy. Oczywiście też odporność na związany z nią stres. Wszelkie zaburzenia lękowe, w tym przede wszystkim te związane z wysokością są dyskwalifikujące w tym zawodzie. Nie oznacza to też, że alpinista przemysłowy to pewny siebie brawurowiec. Praca nie jest staje się bardziej bezpieczna tylko dlatego, że wypieramy zagrożenie. Musisz być rozsądny, potrafiący przewidywać konsekwencje poszczególnych ruchów wykonywanych na wysokościach. I wykazywać się cierpliwością i dokładnością. Oprócz tego to wyzwanie dla Twojej kondycji fizycznej – musisz mieć sprawny układ ruchu, koordynację wzrokowo – ruchową, układ krążenia i nerwowy. W tym przede wszystkim prawidłowe poczucie zachowania równowagi. Wiele z tego można się nauczyć.

Alpinista przemysłowy – kurs na alpinistę przemysłowego

By jednak pracować w ten sposób, musisz ukończyć szkolenie wysokościowe i zdać z niego egzamin. Żaden pracodawca nie pozwoli sobie dopuścić Cię do takiej pracy nieprzygotowanego. Kursy organizowane są przez stowarzyszenia alpinistyczne lub przez samych pracodawców. Często są płatne – nawet około 1000 zł. Przed przystąpieniem, musisz wykazać w formie orzeczenia lekarskiego, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych ani psychologicznych do takiej pracy. Czego możesz się nauczyć na kursie? Kurs dość kompleksowo zapoznaje Cię z przepisami prawnymi związanymi z taką pracą, praktycznych technikach poruszania się po budynku, budowania sobie w miarę stabilnego stanowiska, stosowania środków ochrony przed upadkiem, budowania więzów oraz asekuracji siebie i współpracowników. Dowiesz się, w jaki sposób korzystać ze sprzętu, prawidłowo go nakładać i mocować. Całość kończy się egzaminem praktycznym, którego pozytywne zaliczenie uprawnia Cię do wykonywania zawodu alpinisty przemysłowego. Warto wybrać taką formę szkolenia, która da Ci świadectwo MEN.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *