Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca antykwariusza?

Zadaniem antykwariusza jest pozyskiwanie, niekiedy też naprawa i renowacja i ostatecznie sprzedaż zabytkowych przedmiotów. Na ogół są to książki i meble, ale bywają też sztućce, obrazy, rzeźby, biżuteria, a nawet monety. Możesz handlować dawno już niedziałającymi sprzętami użytkowymi, aparatami fotograficznymi, zabawkami, unikatowymi egzemplarzami dawnych czasopism czy płyt winylowych. To, z jaką dbałością będziesz podchodził do sprzedawanych przedmiotów, zależy od tego, gdzie pracujesz. Może być to klasyczny antykwariat ze starymi książkami, samodzielny sklep ze starymi meblami, galerie sztuki czy domy aukcyjne. Sens prowadzenia antykwariatów ma sens o tyle, o ile handlujesz przedmiotami rzadkimi, starymi, wyróżniającymi się od taśmowo produkowanych towarów współczesnych.

Antykwariusz – obsługa klienta

Klientów również spotykać będziesz różnych, tak jak różne miejsca, w których pracujesz. Począwszy od mało wymagających, chcących jedynie kupić taniej podręcznik szkolny, komiks czy książkę kulinarną. Przez osoby, które mają małą wiedzę, ale dobry gust aż po tych najbardziej wymagających. Znawców dzieł sztuki, epok, stylów, materiałów i metod wykonania. Do każdego musisz podchodzić indywidualnie, odpowiadać na pytania oraz wykazywać się typowymi cechami sprzedawcy lub pracownika usług.

Antykwariusz – renowacja starych mebli

Mając fach renowatora w ręku, możesz starymi meblami nie tylko handlować, ale tez je naprawiać i odrestaurowywać. Niekiedy robisz to jeszcze zanim znajdziesz klienta – skupujesz starocie od chętnych sprzedawców, naprawiasz, nakładasz preparaty konserwujące i pielęgnujące i nadajesz meblowi drugie życie. Wielu klientów takich właśnie mebli sobie życzy. Lub wprost może zlecić Ci ich renowację. To z kolei zajęcie, które nieco naraża Twoje zdrowie. Kontakt z chemikaliami i oparami niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy.

Antykwariusz – wycena mebli

Ponownie, jeśli masz odpowiednie kompetencje, możesz też świadczyć usługi wyceny starych mebli czy dzieł sztuki. Polega to na wykonaniu analizy poszczególnych egzemplarzy, ich właściwości i stanu. Zwracasz uwagę na każde pęknięcie (chyba że było zamierzone), ubytki, pojawienie się rdzy czy wgnieceń. Istotnym czynnikiem przy wycenie jest sprawdzenie roku powstania mebla, tego, jaką renomą cieszył się twórca oraz z jakiego rodzaju materiału powstał. Wpływ na wycenę ma też technika wykonania oraz walory estetyczne czy nawet historyczne. Wiadome jest, że więcej kosztował będzie – dajmy na to – kredens z domu Chopina w Żelazowej Woli niźli meblościanka z PRL.

Antykwariusz – warunki pracy

To praca łączącą cechy sprzedawcy i pracownika usług. Pracujesz przeważnie w stałych godzinach, choć one są nieco przesunięte na popołudnie, by były bardziej dogodne dla klientów. Wielu zresztą preferuje dziś kontakt internetowy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *