Press "Enter" to skip to content

Jak zostać antykwariuszem?

Antykwariusz to zawód, który często kojarzony jest ze sprzedawcą używanych książek. Rzeczywiście to jedna z rzeczy, którymi możesz się zajmować. Niemniej antykwariusz może też pozyskiwać, oceniać i handlować innymi antykami – obrazami, rzeźbami, znaczkami pocztowymi, starymi gazetami, zabytkową porcelaną, biżuterią, starymi odrestaurowanymi meblami, nośnikami z muzyką czy filmami, a nawet czajnikami, monetami czy rowerami. Antykwariusz nie tylko przedstawia wiekowe przedmioty klientom i opowiada o nich, ale także potrafi wykonywać ich profesjonalną ekspertyzę i wycenę. To zajęcie o charakterze usługowo – handlowo – artystycznym. Kto może w ten sposób pracować?

Antykwariusz – gdzie do pracy?

Jako antykwariusz pracować możesz w różnego rodzaju antykwariatach, zajmujących się sprzedażą wymienionych wcześniej antyków. Zatrudnienia szukać możesz też w galeriach, centrach sztuki, w samorządowych jednostkach prowadzących działalność wystawienniczą, w domach aukcyjnych. Wiedza i kompetencje antykwariusza świetnie nadadzą się pracy w muzeum, w instytucjach naukowych czy kulturalnych. Możesz też założyć własną działalność polegająca na — w zależności od zakresu usług — skupywaniu, wycenianiu, opisywaniu, wystawianiu, sprzedawaniu czy renomowaniu antyków. Antykwariat może być mniej lub bardziej skonkretyzowany pod względem rodzaju antyków. Niekoniecznie musi być stacjonarny – coraz więcej firm handlowych przenosi się do internetu.  

Antykwariusz – wymagania pracodawców

Kwestią otwartą jest też wykształcenie i kompetencje antykwariusza. Te zależą od konkretnego miejsca, w którym pracujesz. Do prowadzenia zwyczajowego antykwariatu z używanymi książkami (własnego lub jako etatowiec) nie potrzeba specjalnego wykształcenia. Sytuacja zmienia się, jednak gdy Twój antykwariat wchodzi na wyższy poziom. To znaczy, że handlujesz nieużywanymi podręcznikami do matmy czy komiksami, ale wiekowymi, białym krukami. Wymagania rosną też, jeśli zajmowałbyś się meblami, monetami, porcelaną, antykami natury użytkowej czy dziełami sztuki. W takich antykwariatach atutem będzie wykształcenie związane z historią sztuki, numizmatyką, rzeźbiarstwem, malarstwem, literaturoznawstwem lub kompetencje renowatora mebli. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać uprawnień do dokonywania wyceny kamieni szlachetnych.

Antykwariusz – predyspozycje do takiej pracy

Fachowa wiedza, zamiłowanie do sztuki i antyków są bardzo istotne. Ale w tej pracy ważne są też umiejętności dobrego sprzedawcy. To komunikatywność, otwartość na klienta, zdolności negocjacyjne i analityczne. Przy wycenie i doborze antyków przyda się dobry wzrok i pamięć. Problemem mogą być dysfunkcje tychże albo alergia na środki konserwujące i pielęgnujące antyki.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *