Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca archeologa? Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako archeolog?

Przede wszystkim w firmach archeologicznych, firmach trudniących się tego typu nadzorem, ośrodkach badawczych, naukowych albo kulturalnych. Muzea, instytuty podległe uczelniom wyższym. Albo jako współpracownik samorządu lub pracownik naukowy uniwersytetu. Możesz też próbować swoich sił na wolnym rynku jako samodzielny przedsiębiorca, dziennikarz, dokumentalista, podróżnik, pisarz. Wiele zależy od Twojej osobowości, talentów i odrobiny szczęścia przy poszukiwaniu starożytnych artefaktów.

Archeolog – czym będziesz się zajmował?

Przyjmijmy w tej publikacji klasyczne rozumienie zawodu archeologa. Otóż Twoja praca będzie miała dwa zasadnicze segmenty – pozyskiwanie źródeł historycznych z wykopalisk. A następnie analiza tychże, archiwizacja, konserwacja oraz dalsze badania naukowe. To, gdzie będziesz mówiąc kolokwialnie kopał dół zależy od konkretnego projektu. Niekiedy po prostu wybierzesz się z zespołem archeologów na plac budowy autostrady by przy okazji przeczesać i tak rozkopywaną ziemię. Innym razem projekt zakładać będzie konkretną lokalizacją na podstawie ustaleń historycznych. Dzieje się tak poprzez analizę kronik, map czy innych tekstów źródłowych. Bywa też, że tereny wybierany jest na podstawie już osiągniętego znaleziska, w nadziei, że jest tam jeszcze coś.

Wykopaliska archeologiczne

Każde wykopaliska wyglądają w zasadzie podobnie – analiza historyczna gruntu, analiza chemiczna gleby, zastosowanie metod geofizycznych. A następnie mozolna praca fizyczna w poszukiwaniu znalezisk. Wbrew pozorom wciąż archeolodzy natrafiają na zapomnianą architekturę, grobowce, szczątki ludzkie oraz przedmioty – zarówno te artystyczne jak i użytku codziennego. Z każdego wykopaliska musi zostać sporządzona dokumentacja uwzględniająca mapy, spis znalezisk. Potem następuje analiza laboratoryjna. Na podstawie składu chemicznego i znanej dotąd wiedzy historycznej będziesz ustalał wiek, przeznaczenie i rodzaj znaleziska.

Archeolog – używane narzędzia

Do odkrywania dzieł starożytnej kultury oraz przekopywania się przez połacie gruntu w poszukiwaniu czegokolwiek przydadzą się zwyczajowe, budowlane narzędzia – łopata, łata, szpachelka oraz gracka. Oprócz tego potrzebne będą już narzędzia typowo zawodowe – niwelator, teodolit, a także wskazująca strzałka. Swoje odkrycia trzeba będzie dokumentować także obrazem – zatem przyda się naprawdę dobrej klasy aparat fotograficzny lub kamera. Wysoka rozdzielczość pozwoli utrwalić szczegóły i prawdziwą skalę odkryć.

Archeolog – czynniki utrudniające pracę

Istnieje kilka przesłanek, które sprawiają, że Twoja praca jako archeologa będzie znacząco utrudniona. Lub zupełnie niemożliwe będzie znalezienie zatrudnienia. Na pewno nie jest to praca dla osób o słabym zdrowiu – niedomagający lub niepełnosprawny układ ruchu, układ oddechowy albo krwionośny są wtedy zbytnio obciążone. Do tego wszelkie problemy z utrzymywaniem równowagi albo koordynacją wzrokowo ruchową utrudniać będą delikatne, wręcz z pietyzmem, obcowanie z dobrami starożytnej kultury. Czynnikiem, który całkowicie wyklucza z tego zawodu jest dysgrafia. Prace terenowe nie mogą odbyć się bez sporządzania dokumentacji, w tym graficznej. Muszą być w niej opisane tysiące elementów i znaczników, a pomyłki mogą narobić wiele szkód. Utrata wiedzy, przypadkowe zakopanie i zniszczenie potencjalnych eksponatów. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *