Press "Enter" to skip to content

Jak zostać archeologiem?

Najoczywistszym sposobem zostania archeologiem jest oczywiście ukończenie studiów wyższych na tym właśnie kierunku. Dzielą się one tradycyjnie na dwa stopnie – licencjat i studia magisterskie II stopnia. Całość trwa około pięciu lat i przygotowuje w dość kompleksowy sposób do pracy archeologa. Zajęcia teoretyczne traktują na temat historii dziedzictwa archeologicznego, metod jego odszukiwania, starannego rewitalizowania i konserwowania. Dowiesz się o rodzajach dzieł archeologicznych, o tym gdzie jeszcze potencjalnie można je znajdować, w jaki sposób je rozpoznawać. Oraz jak analizować przeznaczenie odkrytego przedmiotu, budowli albo innych śladów człowieka. A zatem te studia to także odrobina geografii, chemii, fizyki i matematyki. Za pomocą tych dziedzin wiedzy możesz ocenić, czy dany artefakt jest autentyczny, ile ma lat, z czego jest zrobiony i dlaczego właśnie tutaj został odnaleziony. Jako archeolog będziesz też zajmował się odnajdywaniem ludzkich lub zwierzęcych szczątków, a zatem potrzebne jest pewne przygotowanie medyczne. Oprócz tego te studia to szereg zajęć praktycznych – nauczysz się obsługiwać specjalistyczne narzędzia, stosować środki konserwujące i rewitalizujące. A także wybierzesz się na prawdziwe poszukiwania artefaktów – uczelnie organizują praktyki podczas budowy dróg albo renowacji sporych połaci gruntu. Jeśli Ci się poszczęści możesz załapać się na jakiś większy projekt i wyjechać, szukać śladów przeszłości do innych kontynentów.  

Archeolog – czy mogę pracować po innych studiach?

Całość kończy się egzaminem obrony pracy magisterskiej. Następnie musisz jeszcze odbyć minimum roczny staż zawodowy, w dowolny miejscu pracy związanym z archeologią, by otrzymać uprawnienia do prowadzenia samodzielnych badań archeologicznych. Czy jednak musisz kończyć właśnie archeologię? Cóż, pełne uprawnienia zawodowe otrzymasz wyłącznie z tytułem magistra archeologii. Jednak nie musi być to Twoje wykształcenie na stopniu licencjata. Archeologię II stopnia wybiera wielu absolwentów I stopnia historii, filozofii, kulturoznawstwa czy nawet polonistyki.

Archeolog – studia podyplomowe

Nie stoi nic na przeszkodzie, abyś kontynuował kształcenie archeologiczne także już po uzyskaniu tytułu magistra. Nowym i interesującym kierunkiem studiów podyplomowych dla archeologów i historyków jest zarządzanie dziedzictwem archeologicznym. Funkcjonuje on od stosunkowo niedawna, na przykład w ofercie Uniwersytetu Gdańskie. Takie studia przygotowują merytorycznie i praktycznie do wykorzystywania dziedzictwa archeologicznego w taki sposób, by jak najdłużej nam służyło. Mając taki dyplom w kieszeni potencjalnie łatwiej znajdziesz pracę w muzeum, nawet na stanowiskach kierowniczych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *