Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca asystenta dyrektora?

Większość obowiązków asystenta dyrektora służy temu, aby odciążyć szefa. W takim celu dyrektorzy zatrudniają tego typu pracowników. Odbieranie telefonów, notowanie, porządki w dokumentacji czy parzenie kawy to najczęściej zajęcie sekretarki albo firmowej pokojówki. Twoje zadania będą bardziej zaawansowane i związane z działalnością firmy. Ale też bardziej odpowiedzialne. Co dokładnie będziesz robił? Krótko można by rzecz – to, co poleci Ci szef. Chodzi o przygotowywanie za niego tekstów przemówień, umów, sporządzanie dokumentacji, wyliczeń, statystyk i prezentacji. Nieraz w jego imieniu będziesz miał kontakt z klientami czy kontrahentami.

Asystent dyrektora – odciążenie szefa

Na Twojej głowie może być organizacja imprez firmowych, promocja jej usług czy analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Oraz polityki kadrowej, płacowej i handlowej. Innym razem to właśnie Ty będziesz odpowiedzialny za dopinanie kontraktów, załatwianie formalności, uzyskiwanie informacji od organów państwowych. Szef może też dać Ci pewną autonomię w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Choć wtedy Twoja praca to raczej awans na wicedyrektora czy nawet szefa pewnego działu.

Asystent dyrektora – współpracownik czy służący?

Czy zatem dyrektor będzie traktował Cię jako osobę, z którą współpracuje i wspólnie osiąga cele. Czy może jedynie jako ikonicznego „nosiciela teczki”? Wiele zależy oczywiście od osoby samego szefa i tego, jakie konkretnie ma potrzeby. Ale też zależy od Ciebie, w jakim stopniu jesteś asertywny, czy godzisz się by awansować i do jakiego stopnia poziom wysiłku jaki musisz włożyć w pracę koreluje z płacą i możliwościami rozwoju zawodowego. Od Ciebie też zależy, o ile zgodzisz poszerzać swój zakres pracy (opisany w umowie o pracę) o czynności służebne pokroju parzenia kawy czy robienia szefowi zakupów.

Asystent dyrektora – warunki pracy

To również kwestia zależna od konkretnego przedsiębiorstwa. Bywają takie, w których pracować będziesz wyłącznie w formie biurowej. Twoje stanowisko pracy wyposażone będzie w komputer z dostępem do sieci i oprogramowaniem firmowym, na którym założone będziesz miał osobiste konto. Innym razem sporo czasu spędzisz w terenie, jeśli szef potrzebuje Cię do pomocy w załatwianiu spraw biznesowych lub doglądaniu inwestycji budowlanych. Albo Twoja praca będzie miała charakter mieszany. Na ogół dzień roboczy przebiega w sposób zwyczajowy – osiem godzin w ciągu dnia. Jednak asystent dyrektora niekiedy musi – podobnie jak i on sam – wybrać się w podróż służbową lub być obecnym na imprezach firmowych czy biznesowych wieczorami, lub późną porą. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *