Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca behawiorysty psów?

Czy behawiorysta to taki psi trener? Choć dla laika oba te zawody mogą wydawać się tym samym, tak w istocie nie jest. Choć oczywiście oba rodzaje kompetencji często idą ze sobą w parze. Trener psów zajmuje się przede wszystkim nauką zwierzęcia pewnych zachowań. Za pomocą sprawdzonych technik skłania psa do reakcji na bodźce i polecenia. Celem trenera jest przystosowanie zdrowego zwierzęcia do określonych celów (np. pracy w Policji, wojsku czy jako opiekun osoby niepełnosprawnej) albo po prostu nauki zabawnych sztuczek. Behawiorysta zajmuje się czymś innym. Obserwuje zwierzę, wykazuje nieprawidłowe zachowania oraz pracuje z nim w celu przezwyciężenia nadmiernej agresji, leku separacyjnego czy funkcjonowania w świecie ludzi.

Behawiorysta psów – z jakimi psami pracujesz?

Obiektem Twojego zainteresowania są psy, które zachowują się nietypowo lub uciążliwie. Nadmiernie szczekają, niszczą meble i przedmioty domowe, uporczywie załatwiają się na dywanie, są nazbyt agresywne lub zupełnie wycofane. Boją się otwartych przestrzeni, nie potrafią znieść nawet krótkotrwałej rozłąki z właścicielem, bardzo źle znoszą kontakt z obcymi ludźmi czy innymi psami. Mają napady paniki, śpią poniżej 10 lub powyżej 16 godzin w ciągu doby, płaczą, ujadają, są ospałe czy wręcz same robią sobie krzywdę. Szczególnie niepokojące są przypadki, w których pies w przeszłości zachowywał się normalnie i przyjaźnie, lecz uległo to zmianie. Twoim zadaniem jest ustalić co się dzieje, dlaczego tak się dzieje oraz jak temu aktywnie przeciwdziałać.

Behawiorysta psów – ocena otoczenia

By jednak dobrze to zrobić, nie wystarczy rozmowa w gabinecie. To Ty musisz się pofatygować i odwiedzić klienta. Zobaczyć, jak wygląda otoczenie i codzienne życie psa. Zwracasz uwagę na to, czy gdzie i jak urządzone ma legowisko, gdzie załatwia potrzeby fizjologiczne. Obserwujesz, w jaki sposób reaguje na każdego członka domostwa. Dostrzegasz potencjalne źródła stresu psa – hałas, bliskość głośnego dzwonka, przejeżdżającego pociągu itp. Bywa, że pójdziecie z psem i jego właścicielem na typowy próbny spacer, podczas którego też obserwujesz zachowanie zwierzęcia. Taki wywiad środowiskowy da Ci najszerszą wiedzę na temat istoty psiego problemu. Może się okazać, że sprawa jest błaha i wymagająca jedynie zmiany kilku nawyków. A nawet tylko zmiany diety psa. Innym razem problem jednak jest poważniejszy.

Behawiorysta psów – techniki pracy

Musisz wiedzieć, że jako wyłącznie behawiorysta nie masz wiedzy i uprawnień weterynarza. Nie możesz przepisywać leków ani stosować zabiegów leczniczych. W jaki zatem sposób pracujesz nad poprawą stanu zdrowia zwierzęcia? Obserwacja otoczenia to pierwszy krok. Na tej podstawie dokonujesz wstępnej diagnozy. Opracowujesz plan działania, w którym uwzględniasz instrukcje postępowania dla każdego domownika. To także nauka dla właściciela psa by wypracować prawidłową komunikację ze zwierzęciem. Każda rasa psa ma nieco inny temperament i wymaga innych rodzajów bodźców, gestów, formy karcenia czy nagradzania zachowań psa. Mając wiedzę specjalistyczną, będziesz umieć wskazać prawidłowe wzorce. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *