Press "Enter" to skip to content

Jak zostać behawiorystą psów?

Behawiorysta zajmuje się w swojej pracy zachowaniami psów. Zarówno jako badacz jak i w bezpośredniej pracy ze zwierzęciem stara się zauważyć prawidłowości psiego sposobu rozumowania, odbierania bodźców i reagowania na nie. Obserwuje danego psiaka, wyróżnia jego cechy charakteru, wskazuje na prawidłowe i patologiczne postawy. A następnie stara się im przeciwdziałać poprzez różnego rodzaju techniki motywacyjne, korekcyjne jak i terapeutyczne. Psi behawiorysta nie jest zawodem uregulowanym prawnie. Nie znajdziesz go w klasyfikacji zawodów. Wiedza i kompetencje behawiorysty psa za to stanowi świetną podwalinę i uzupełnienie pracy takich zawodów jak zoopsycholog, dogoterapeuta, psi trener, weterynarz, zootechnik czy nawet groomer. Tym zawodom poświęcamy osobne cykle publikacji. Jeśli kochasz psy i chcesz z nimi pracować, wyrobienie sobie kompetencji zawodowych behawiorysty jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Jak można to zrobić?

Behawiorysta psów – kursy na behawiorystę

Najlepszym pomysłem będzie wybór kursu na psiego behawiorystę. Takie kursy organizowane są przez ośrodki zooterapeutyczne, niektóre schroniska dla zwierząt, stowarzyszenia miłośników zwierząt, szkoły zoologiczne czy weterynaryjne. A także pod patronatem uczelni wyższych. Zajęcia często podzielone są na turnusy i moduły rozłożone na szereg zajęć teoretycznych i praktycznych. Wybór jednego z nich niekiedy zależy od Twojego bazowego wykształcenia – czyli tylko jak dużą fachową wiedzę na temat psów już posiadasz. Zajęcia dotyczyć będą podstaw psiej anatomii, fizjologii i fizjonomii. Dowiesz się, w jaki sposób reaguje ich psychika i układ nerwowy. Poznasz techniki diagnozowania psich zachowań oraz metod terapeutycznych i korekcyjnych. Nauczysz się pracować z psami o różnym temperamencie, walczyć u nich z agresją jak i zbytnim lękiem. Oprócz tego będziesz umieć odpowiednio dobierać psom dietę.

Behawiorysta psów – jak wybrać dobry kurs?

Praca z psem to delikatna materia. Dlatego decydują się na kurs z psiej behawiorystyki warto stawiać na ośrodki o dobrej renomie, z doświadczonymi prowadzącymi zajęcia oraz takie, które wystawiają wiarygodny certyfikat. Zwróć też uwagę na dokładną tematykę kursu – do wyboru zazwyczaj są różne opcje. Im więcej przewidzianych jest zajęć praktycznych, tym lepiej. Niestety takie kursy nie są bezpłatne. W zależności od zakresu tematycznego mogą kosztować od 2000 do nawet 10 000 zł. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *