Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca biblioterapeuty?

Dzięki książkom możesz w bardzo skuteczny sposób wspomóc swoją pracę terapeuty, lekarza albo pedagoga. Kontakt z literaturą wpływa na umysł pacjenta na kilka sposobów. Aktywizuje niektóre obszary mózgu, pobudza wyobraźnię i podpowiada inny punkt widzenia. Przedstawione w książkach wydarzenia, postacie i ich postawy wobec problemów działają inspirująco dla czytelnika. Postawiony z boku, jako obserwator, czuje się bezpiecznie. Nabiera dystansu do problemów i chorób. Zmniejsza się napięcie psychiczne, łagodzą się lęki, a to pozwala bardziej trzeźwo ocenić swoją sytuację życiową czy stan zdrowia. Odpowiednio przygotowana literatura przemawia językiem pacjenta, tłumaczy mu problem i wskazuje – choćby metaforycznie – możliwości jego przezwyciężenia. Właściwie poprowadzona biblioterapia wykorzystuje te procesy do przesterowania uwagi i emocji pacjenta oraz zmotywowania go do pracy przy psychoterapii. Biblioterapia pomaga też na trudy dnia codziennego, radzenie sobie ze skutkami przeżytych traum, rozwija słownictwo i intelekt.

Biblioterapeuta – rodzaje biblioterapii

Rozróżniamy trzy zasadnicze typy biblioterapii:

  • rozwojowa – mająca na celu wspieranie procesów wychowawczych, stosuje się w niej książki, które przede wszystkim pobudzają wyobraźnię i pokazują prawidłowe postawy, głównie stosowana wobec zdrowych dzieci w przedszkolu, szkole czy na świetlicy,
  • instytucjonalna – najbardziej skodyfikowana, mająca na celu wspieranie leczenia osób o zdiagnozowanej chorobie psychicznej, stosowana w szpitalach lub gabinetach psychiatrycznych,
  • kliniczna – ten typ ma na celu pomóc osobom lekko zaburzonym, upośledzonym intelektualnie lub  przeżywających ogromne problemy emocjonalne. Dzięki odpowiednio dobranej literaturze, pacjent ma możliwość spojrzenia do własnej duszy, dostrzeżenia problemu i znalezienia drogi do zmiany sytuacji psychologicznej. Stosowana w psychoterapii w gabinetach psychologicznych.

Podział ten niekoniecznie jest ścisły, gdyż dany pacjent może potrzebować stosowania hybryd wspomnianych metod. Jednak ich dobór uzależniony jest od Twojego bazowego wykształcenia i rodzaju uprawnień terapeutycznych. Nauczyciel, psycholog czy lekarz psychiatra znacząco między sobą się różnią w tej kwestii.

Biblioterapeuta – na co pomaga terapia?

Biblioterapia pomaga na wiele różnych dolegliwości emocjonalnych, psychologicznych czy rozwojowych. Często będących zupełnie ze sobą niepowiązanych. Metody biblioterapeutyczne stosuje się do osób w różnym wieku. Wspomaga leczenie chorób psychicznych, znoszenia skutków upośledzenia intelektualnego, problemy emocjonalne, lęki nabyte, uogólnione czy społeczne i radzenie sobie z traumą. Ale biblioterapię możesz też praktykować z innym rodzajem pacjentów. Dziećmi czy dorosłymi, którzy mają problem z czytaniem, dysortografią czy dysleksją. To też jeden z podstawowych sposobów prowadzenia zajęć z osobami niewidomymi czy niedosłyszącymi. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *