Press "Enter" to skip to content

Jak zostać biblioterapeutą?

Czytanie książek poprawia nastrój i uspokaja – wie o tym każdy, kto regularnie czyta. Nie dzieje się tak bez powodu. Podczas czytania uruchamiają się na ogół rozleniwione obszary mózgu. Angażujemy wyobraźnię, rozwija się empatia. To wszystko korzystnie wpływa na nasz rozwój intelektualny i samopoczucie. Czemu nie wykorzystać dobroczynnego wpływu książek na terapie psychologiczne czy proces wychowawczy? Praktyka pokazuje, że terapia za pomocą czytania książek daje świetne rezultaty w pracy z osobami zaburzonymi psychicznie, dziećmi skrzywdzonymi czy cierpiących na rozmaite lęki. Tym właśnie zajmuje się biblioterapeuta. Jak nim zostać?

Biblioterapeuta – wykształcenie zawodowe

Biblioterapia nie jest uznawana oficjalnie za profesję zawodową. Nie znajdziesz jej w katalogu zawodów. Nie oznacza to jednak, że się ona nie odbywa i nie daje efektów. Kto jednak może ją skutecznie stosować? Biblioterapia jest zbyt wąskim zagadnieniem by można zająć się wyłącznie nią. To jedna z form terapii i do jej stosowania potrzebne jest Ci gruntowniejsze przygotowanie zawodowe. To świetne uzupełnienie zawodu psychologa, psychiatry, psychoterapeuty, pedagoga, wychowawcy w domu dziecka czy nauczyciela specjalnego. Jest to też jedna ze specjalizacji zawodowych arteterapeuty. Stąd wskazane jest posiadanie wykształcenia wyższego związanego z tymi zawodami oraz zdobycie doświadczenia w pracy z dziećmi czy osobami zaburzonymi.

Biblioterapeuta – kursy przygotowujące

Pewne elementy biblioterapii poznać możesz jeszcze w czasie studiów pedagogicznych lub psychologicznych. Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę poprzez specjalistyczne kursy. Organizują je uczelnie wyższe, stowarzyszenia psychologiczne i biblioterapeutyczne oraz same biblioteki publiczne. Zajęcia rozpisane są na kilkadziesiąt godzin i prowadzone są przez doświadczonych terapeutów. Przeważnie są też płatne – około 200 – 400 zł. Niekiedy kursy podzielone są na trzy stopnie czy turnusy. Podczas kursu wykładowcy wytłumaczą Ci znaczenie literatury w procesie terapeutycznym osób dorosłych, dzieci, zaburzonych psychicznie oraz ofiar traum. Dowiesz się, jakie typy dzieł literackich oddziałują na pacjentów, jakie poruszają emocje i bodźce. Nauczysz się właściwie dobierać książki do konkretnych typów pacjentów o określonych zaburzeniach i potrzebach. Zarówno w terapii indywidualnej jak i grupowej. Zajęcia mają też aspekt praktyczny – to nauka samodzielnego tworzenia scenariuszy sesji terapeutycznych. Całość kończy się egzaminem, którego zdanie nagrodzone jest otrzymaniem specjalnego certyfikatu. Taki dokument to dowód poszerzenia kwalifikacji i atut w staraniach o pracę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *