Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca charakteryzatora?

Pracując jako charakteryzator zajmować będziesz się stosowaniem różnorakich zabiegów mających na celu dostosować aparycję aktora lub artysty do oczekiwanego stanu. Przeważnie będzie to charakteryzowanie go na daną postać, okoliczności, okres historyczny lub rodzaj osobowości. Stosować będziesz makijaż, kostiumy, peruki oraz inne rekwizyty. A zatem Twoja praca jest nieco zbliżona do tej, którą wykonuje makijażysta czy stylista.

Charakteryzator – rola na planie

Na początku zapoznajesz się ze scenariuszem filmu, klipu, reklamy albo występu teatralnego. Po konsultacji z reżyserem tworzysz wizję artystyczną, która jest do zrealizowania. Możesz ingerować w wygląd aktora dość drastycznie – zmienić możesz kolor i charakter jego oczu, stan skóry, wiek, płeć, dodać lub usunąć niedoskonałości aparycji. Twoja rola ma też znaczenie przy realizacji efektów specjalnych. Ty przygotowujesz i bezpośrednio na ciele aktora wykonujesz wszelkie imitowane rany, blizny, tatuaże, znamiona albo siniaki. Celem jest najbardziej wierne dostosowanie wyglądu aktora do oczekiwanego rezultatu artystycznego.

Charakteryzator – miejsce pracy

Będą to przede wszystkim teatr oraz plan tworzonego filmu. Tam najczęściej możesz znaleźć zatrudnienie. Jednak to nie wszystko. Usług charakteryzatora potrzeba także w innych miejscach, w której mają miejsce występy. Mowa o programach telewizyjnych, zwłaszcza tych rozrywkowych lub historycznych, sesje zdjęciowe, pokazy mody, marketing i reklama.

Charakteryzator – praca satysfakcjonująca

To zdecydowanie zajęcie, które może sprawiać frajdę i dawać satysfakcję. Jego istotną cechą (dla niektórych zaletą, dla innych wadą) jest elastyczny czas pracy i zmienne okoliczności. Nie jest to biurowe przepracowywanie ustawowych 8 godzin. Zawsze musisz być tam, gdzie jesteś potrzebny – w terenie i o różnej porze dnia lub nocy. Nieregularne są też godziny, które poświęcać będziesz na pracę. Bywa, że cały tydzień wymaga od Ciebie poświęcenia kilkunastu godzin dziennie. Innym razem pracować będziesz tylko w jeden z dni tygodnia.

Charakteryzator – nawiązywanie znajomości

Istotną zaletą pracy charakteryzatora jest też poznawanie aktorów, artystów, piosenkarzy, modeli. Im bardziej ambitny, kosztowny i wymagający od Ciebie projekt, tym większa jest szansa spotkania kogoś bardziej znanego. Takie znajomości to nie tylko prestiż, ale też możliwość rozkręcenia swojej kariery zawodowej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *