Press "Enter" to skip to content

Jak zostać charakteryzatorem? Pracuj jako charakteryzator

Możliwości zgłębiania technik pracy charakteryzatora i warsztat zawodowy pojawiają się już po szkole średniej. Charakteryzacja figuruje w ofercie wielu szkół policealnych i jest to niezły sposób by rozpocząć swoją przygodę. Oprócz tego do dyspozycji masz szereg kursów, szkoleń, warsztatów. Organizowane one są bezpośrednio przez szkoły teatralne, firmy medialne, same instytucje kultury. Ale też przez urzędy pracy oraz inne organizacje zajmujące się aktywizacją młodych bezrobotnych. Wielu charakteryzatorów o swojej ścieżce zawodowej pomyślało jeszcze przed rozpoczęciem szkoły średniej. Zawód kosmetyczki, wykształcenie techniczne w zakresie kosmetyki lub inna szkoła średnia związana z wizażem daje podstawy zawodowe. Posiadając pewną podstawową wiedzę i dyplomy warto starać się o jakiekolwiek doświadczenie. Choćby w drobnych okolicznościowych przedstawieniach lub nawet salonach kosmetycznych, gdzie wykonywać będziesz regularne makijaże. Każde obycie manualne i praktyka to cenne doświadczenie w tym zawodzie. Pracodawcy zwracać będą uwagę przede wszystkim na Twoje umiejętności. Jeśli rzeczywiście masz talent i kreatywność – wyjdzie to „w praniu”. 

Charakteryzator – predyspozycje zawodowe

Istnieje pewien zestaw cech, które znacząco pomagają w rozwoju zawodowym charakteryzatora. Musisz wiedzieć, że to praca, w której Twoje pomysły i wykonanie ich stanową integralny element sztuki teatralnej czy filmowej. A zatem musisz być osobą kreatywną, uzdolnioną artystycznie oraz zwyczajnie potrafiącą wyczuć kontekst danego przedstawienia. Świetny pomysł to jedno, ale potrzebna jest też realizacja. To wymaga godzin pracy nad twarzą, fryzurą lub posturą aktora. Zatem przydadzą Ci się spore pokłady cierpliwości, dokładności, drobiazgowości. Istotne są zdolności manualne, precyzja w działaniu. 

Charakteryzator – stały rozwój

W warsztacie zawodowym charakteryzatora wciąż pojawiają się nowe trendy, narzędzia i pomysły. To branża, która się zmienia. A Ty musisz za tym zwyczajnie nadążać. Dlatego istotny jest stały rozwój własny – śledzenie tych zmian, wypracowywanie własnych rozwiązań, zaopatrywanie się w nowy sprzęt, kosmetyki i specyfiki. To praca dla osób twórczych, a przy tym niebojących się nowych wyzwań. 

Charakteryzator – ile zarabia?

Z racji tego, że przeważnie pracować będziesz nad konkretnymi projektami, ciężko wykazać konkretne stawki. Są one bardzo indywidualne i uzależnione od miejsca, w którym pracujesz, poziomu skomplikowania Twojej pracy i poświęconego czasu. Oraz pracodawcy – więcej zarobisz w uznanym teatrze lub na planie wysokobudżetowego filmu. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *