Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca dziewiarza?

Dzianina, którą wykonujesz w hali produkcyjnej może mieć rozmaite zastosowanie. Włókiennicze, odzieżowe, ozdobne do tworzenia środków opatrunkowych, sieci rybackich albo siatek budowlanych, wykorzystywanych np. na autostradach.

Dziewiarz – obowiązki zawodowe

Głównym i nadrzędnym celem w Twojej pracy jest wyrabianie dzianiny. Specyficznej tkaniny, z której powstają wspomniane ubrania (np. swetry czy szaliki), ochronne części garderoby oraz zabawki, rekwizyty użytkowe czy ozdobne. Wyrabiać możesz gotowe zestawy ubrań albo partie materiału przeznaczone na handel i do indywidualnego wyrobnictwa przez klientów indywidualnych. Wszystko opiera się ma prawidłowym przetwarzaniu przędzy w dzianinę za pomocą specjalnych maszyn. Przędza wcześniej uszykowana i przewijana na miękkie nawoje jest przez przewijacza – jednego z pracowników hali. W trakcie przewijania, przędza przyjmuje w siebie barwnik stając się odpowiedniego koloru. Musisz stale obserwować prawidłowość przewijania – dostrzegać zrywy i na bieżąco je korygować szydełkiem, nożyczkami, żyletką czy pęsetą. Pilnować musisz prawidłowej grubości dzianiny, występowania zmian wzoru oraz działania urządzeń odbierających wyrób.

Ostatnim etapem jest produkowanie bal dzianiny – zajmuje się tym brakarz, który wyposażony w duży i podświetlony ekran wyszukuje pominięte błędy i niedoskonałości materiału. Koryguje je i automatycznie przewija w bale. Następnie kwalifikuje do konkretnego typu przeznaczenia.

Dziewiarz – środowisko i warunki pracy

W większości przypadków, Twoim miejscem pracy jest hala produkcyjna oraz specjalnie przygotowane stanowisko. W pracy istnieje dość ścisły podział ról, choć te role mogą zmieniać się w zależności od konkretnego projektu lub typu wyrobnictwa. Na stanowisku pracy działasz samodzielnie, masz do dyspozycji sprzęt oraz odpowiadasz za jego prawidłowe wykorzystywanie i stan techniczny. Praca trwa osiem godzin, choć przeważnie w systemie zmianowymi. Przewidującym nie tylko drugą, ale i trzecią zmianę. Wokół Twojego stanowiska panować może spore zapylenie, hałas oraz subtelne wibracje. Możesz mieć kontakt z barwnikami, chemikaliami czy preparatami natłuszczającymi. Od czasu do czasu potrzeba przenieść coś ciężkiego – np. partie materiału wykonanego lub dopiero przeznaczonego do wyrobnictwa. Te czynności przeważnie wykonują mężczyźni. Te okoliczności sprawiają, że nie stosując się do zasad BHP możesz narazić się na uszkodzenia słuchu, alergie, nieżyt dróg oddechowych albo urazy mechaniczne. Stale nadzorowany i rozliczany jesteś przez kierownika zespołu, którym jest mistrz dziewiarstwa.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *