Press "Enter" to skip to content

Jak zostać dziewiarzem?

Wytwarzanie wyrobów z dzianiny to zajęcie dla dziewiarza. Za pomocą specjalistycznych maszyn mogą powstawać ubrania, ozdoby czy elementy użytkowe. By jednak tak pracować, musisz przejawiać pewne predyspozycje zawodowe i przejść kilka lat nauki. Jak zostać dziewiarzem?

Dziewiarz – wykształcenie zawodowe

By zostać dziewiarzem, musisz wybrać odpowiednią szkołę średnią. Do wyboru masz szkołę branżową lub technikum, najlepiej o profilu włókienniczo – dziewiarskim. Zaletą zawodówki jest rychły i bezpośredni kontakt z zawodem. Część dni w tygodniu spędzać będziesz nie w szkole, lecz w prawdziwym zakładzie włókienniczym lub firmie dziewiarskiej, gdzie fachowcy zobowiązują się do nauczenia Cię technik tej pracy.

Technikum włókiennicze z kolei trwa nieco dłużej – pięć lat – oraz daje możliwość zdania matury i przystąpienia w przyszłości do egzaminu mistrzowskiego. Niezależnie od wybranej szkoły, po okresie nauki przychodzi moment zdania egzaminu zawodowego. Jego pozytywne zaliczenie skutkuje tytułem zawodowym i możliwością podjęcia pracy zarobkowej.

Dziewiarz – czego nauczysz się w szkole?

Niezależnie od wyboru typu szkoły, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, czekać będzie Cię też szereg zajęć praktycznych i teoretycznych związanych bezpośrednio z dziewiarstwem. Przedmioty dotyczyć będą organizacji stanowiska pracy dziewiarza, zasad BHP, kompetencji społecznych w tym zawodzie i zawodowej siatki pojęciowej w języku obcym – angielskim lub niemieckim. Następnie do zaliczenia będziesz miał przedmioty stricte zawodowe – rysunek zawodowy, materiałoznawstwo surowców włókienniczych, techniki wyrabiania rękodzieł, obsługa maszyn, narzędzi i urządzeń, konserwacja i renowacja wyrobów włókienniczych. Do tego przychodzą zajęcia z prowadzenia działalności gospodarczej i umiejętności radzenia sobie na rynku pracy.

Dziewiarz – predyspozycje zawodowe

Praca dziewiarza wymaga od Ciebie bardzo dobrego wzroku i jeszcze lepszych zdolności manualnych. Musisz potrafić bardzo precyzyjnie dostrzegać odcienie poszczególnych partii materiału, szybko wyłapywać zrywy lub wady materiału i potrafić je korygować. To z kolei wymaga bardzo precyzyjnego posługiwnaia się narzędziami, dokonywania naszyć, nacięć czy pociągnięć. Maszyny pracują bardzo szybko, stąd istotna jest niezwykła spostrzegawczość, dokładność i cierpliwość. Musisz potrafić skupiać uwagę na detalach, jednocześnie dzieląc ją na pozostałe działające obok maszyny. W tej pracy istotny jest też stan zdrowia. Wspomniany wzrok, ale też koordynacja wzrokowo – ruchowa, sprawny układ kostny, oddechowy i krążenia. Nie bez znaczenia jest odporność na nudę, powtarzalne i rutynowe działania trwające całe dnie. W tej pracy preferowane są osoby stosunkowo wysokie – powyżej 165 cm wzrostu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *