Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca etnografa?

Głównym Twoim celem w pracy etnografa jest badanie, analizowanie i opisywanie poszczególnych kultur. Kultura rozpatrywana jest przez Ciebie od strony ludzkiej i społecznej. Odkrywasz jej funkcje użytkowe oraz źródła odmienności zachodzących pomiędzy różnymi kulturami. Pierwsze, na czym się opierasz to źródła, które musisz pozyskać i zbadać. W dzisiejszych czasach, gdy powierzchnia globu nie jest już dla nas tajemnicą, nie napotkasz już na żadną nową, nieodkrytą kulturę czy społeczność. Ale nadal jest mnóstwo do badania na temat tych, które istnieją lub istniały.

Etnograf – pozyskiwanie źródeł

Źródła historyczne to oczywiście literatura, zapisy kronikarskie, pozostawiony przez poprzednie pokolenia sposób ubierania się, sztuka. Ale dla etnografa ważny jest też czynnik społeczny czy psychologiczny. Stąd Twoją pracą może być też przeprowadzanie wywiadów z członkami społeczności, odnajdywanie kolejnych jej przedstawicieli oraz przeprowadzanie obserwacji. To wymaga niekiedy długiego fizycznego przebywania w danym środowisku czy miejscu globu. Zdobyte w ten sposób informacje musisz przeanalizować pod kątem logicznym, zgodności z wiedzą historyczną oraz użytkowym. To daje szerszy i głębszy obraz danej kultury czy społeczności a Tobie podstawę do sporządzenia publikacji naukowej. A następnie jej zaprezentowania w formie monografii albo występu na wydarzeniach kulturalnych czy naukowych.

Etnograf – pracownik dydaktyczny czy badacz?

W tym zawodzie możesz przyjąć dwa nieco odmienne sposoby jego uprawiania. Pierwszym jest rola pracownika naukowo – badawczego. Twoja praca polega wtedy na aktywnym pozyskiwaniu źródeł, zbieraniu materiałów, ewidencjonowaniu ich i prezentacji w formie referatów. Można powiedzieć, że pracujesz jako społeczny czy kulturowy archeolog i socjolog w jednym. Drugą formą jest pracownik naukowo – dydaktyczny. W tym układzie Twoje zajęcie będzie bardziej teoretyczne. Polega na przekazywaniu już uzyskanej wiedzy etnograficznej innym. Zarówno jako pracownik akademicki, nauczyciel czy prezenter. Podział oczywiście nie jest ścisły i możesz mieszać różne aktywności zawodowe.

Etnograf – warunki pracy

Na pewno o pracy etnografa nie można powiedzieć, że jest monotonna. Odbywać może się w różnych sceneriach i warunkach, przeważnie w towarzystwie zespołu. Podobnie jak w mniej lub bardziej nieregularnych godzinach i ich wymiarze. Wymaga częstego kontaktu z ludźmi, co może powodować sytuacje konfliktowe.

Etnograf – etnograf czy etnolog?

W publikacjach dotyczących pracy etnografa pojawiać może się też drugie określenie – etnolog. Czy powinno Cię to konfundować? Niespecjalnie, te pojęcia to synonimy i ich stosowanie jest zamienne. W obu przypadkach chodzi o ten sam zawód i ten sam rodzaj pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *