Press "Enter" to skip to content

Jak zostać etnografem?

By dobrze przygotować się do pracy etnografa, musisz ukończyć odpowiednie studia wyższe. Kierunki etnografia czy etnologia z antropologią kulturową dostępne są na wielu polskich uczelniach humanistycznych. Dobrze jest pomyśleć o tym jeszcze przed maturą. Przy rekrutacji brane pod uwagę są wyniki z języka polskiego, obcego oraz matematyki. Same studia dzielą się na trzyletni I stopień licencjacki oraz II stopień magisterski trwający dwa lata. Jeśli już podczas studiów chcesz podjąć pracę, studia możesz ukończyć w formie zaocznej czy wieczorowej. Istnieje taka możliwość. Studia mają swoją specyfikę, uczą dość kompleksowo zagadnień antropologicznych i etnologicznych. A przy tym wiążą się z obowiązkowymi praktykami i zajęciami wyjazdowymi.

Etnograf – czego uczą studia?

Te studia mają charakter teoretyczny i badawczy jednocześnie. Wiele zagadnień, które będą poruszane podczas studiów, poznasz prawdopodobnie po raz pierwszy. Program obejmuje wstęp do etnologii i antropologii kulturowej, a następnie rozwijanie poszczególnych jej gałęzi. Poznasz etnografie Polski, Europy oraz innych kręgów cywilizacyjnych. Rozpatrywać będziesz kulturę poszczególnych kręgów od strony materialnej, społecznej i duchowej. Dowiesz się, w jaki sposób przeprowadza się badania etnograficzne oraz do jakich celów wykorzystuje się w praktyce wyniki tych badań. Czekać Cię będą też przedmioty typowe dla studiów historycznych, służące do skutecznego badania źródeł. Do zaliczenia będziesz miał zajęcia z logiki, filozofii, języków antycznych takich jak łacina lub greka. A także szereg zajęć uzupełniających – językoznawstwo, dialektologia, socjologia czy podstawy archeologii.

Etnograf – specjalizacje zawodowe

Specjalizację wybierasz dopiero przy II stopniu magisterskim. To powoduje zawężenie Twoich wykładów i zajęć w obrębie bardziej ścisłego tematycznie kręgu. Wybrać możesz antropologię stosowaną, etniczności, wiedzy, religii, filmu, muzyki czy medyczną. Do tego istnieje specjalizacja traktująca o mniejszościach narodowych i grupach etnicznych oraz o współczesnych nurtach myśli antropologicznej.

Etnograf – obowiązkowe praktyki

Te studia to jednak nie tylko teoria. Poznane wiadomości musisz nauczyć się stosować w praktyce. Dlatego jeszcze podczas studiów do zaliczenia będziesz miał kilka tygodni praktyk w muzeum, gdzie poznasz metody opracowywania zbiorów i ich opisywania. A także praktyki wyjazdowe – te polegają na przeprowadzaniu ankiet, wywiadów, badań środowiskowych. Ale także, ponownie, na badaniu eksponatów czy analizowaniu kultury w oparciu o pozostawione przez nią dziedzictwo artystyczne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *