Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca food designera?

Zatrudnienie jako food designer możesz uzyskać w kilku rodzajach miejsc. Pierwszym są oczywiście lokale gastronomiczne, zwłaszcza te bardziej eleganckie i nastawione na wyrafinowane usługi kulinarne. Nierzadko food designer pełni tam funkcję menadżerskie czy zarządzające procesem opracowywania receptur i potraw. O pracę pytać też możesz w firmach produkujących żywność w ilościach zarówno przemysłowych jak i na specjalne zamówienia. Food designerstwo może być też rozszerzeniem Twoich bazowych umiejętności i kompetencji zawodowych kucharza lub nawet szefa kuchni. Możesz też swoje umiejętności wykorzystywać w pracy projektanta lub dziennikarza kulinarnego. Wiele z tych aktywności zawodowych możesz też po prostu ze sobą łączyć.

Food designer – co możesz projektować?

Praca food designera to nie tylko sam projektowanie wyglądu poszczególnych produktów żywieniowych czy aranżacji dań w restauracji. Istnieje kilka rodzajów wykonywania projektów w food designie. W zależności od tego, jak bardzo złożony projekt masz do wykonania (lub jak wysokie standardy stosujesz w swojej restauracji) do zaprojektowania masz w zasadzie całe doświadczenie spożywania.  Atrakcyjny, artystyczny i jednocześnie też apetyczny wygląd powinien korespondować z zapachem, smakiem, a także całym otoczeniem. Chodzi o dopasowanie aranżacji stolika, rozkładu naczyń, a nawet całego pomieszczenia i lokalu. Dopasowanie do danego typu jedzenia czy nawet okoliczności. Projektując jednak unikalne receptury samego jedzenia musisz opierać się wiedzy kulinarnej, chemicznej i medycznej. Wiadome jest, że aranżacje wizualne są do osiągnięcia niekiedy tylko poprzez zastosowanie specjalnych składników spożywczych. Musisz tak dobierać składowe wyrobu lub potrawy by był odpowiedniego koloru, odpowiednio plastyczny lub poszczególne warstwy zechciały następować po sobie w sposób nienaruszony. To musi być zrobione w oparciu o wiedzę na temat właściwości fizycznych i chemicznych składników dania, napoju, deseru czy przekąski.

Food designer – rozwój zawodowy

Praca food designera opiera się na kreatywności i zaskakiwaniu klientów nowymi pomysłami. Jako się rzekło, sama wyobraźnia nie wystarcza. Potrzebne są do tego nowe technologie, receptury czy zastosowane składniki. Elitarne zrzeszenia kulinarne, uczelnie wyższe, prestiżowe restauracje albo kluby pasjonatów organizują kursy i szkolenia  służące poszerzaniu swoich kompetencji w sztuce kulinarii, prowadzenia gastronomi, włącznie z elementami food designerstwa. Jeśli chcesz być dobry, powinieneś z takich ofert korzystać.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *