Press "Enter" to skip to content

Jak zostać food designerem?

Od jakiegoś czasu na kilku polskich uczelniach możesz znaleźć kierunek studiów traktujący o food design. W skrócie to umiejętność projektowania wyglądu potraw, deserów, przysmaków. Dlaczego się to robi? Żywność jest częścią naszego życia, bez którego nie potrafimy istnieć. Jednak nie musi być ona jedynie pokarmem. Ani nie tylko dostarczać nam walory wyłącznie smakowe. Wiele badanych osób przyznaje, że chętniej sięgnie po potrawę czy deser, który nie tylko kusi aromatem i potencjalnie smakiem, ale też i atrakcyjnym wyglądem. Pięknie zaprojektowany tort albo elegancko podane danie z dziczyzny w restauracji to część przyjemności, którą może dostarczać nam jedzenie. To samo tyczy się choćby cukierków w sklepach, imprezowych, charakterystycznych ciasteczek zestawów obiadowych na okoliczność cateringu.

Food designer – kim jest?

To właśnie food designer, z angielska projektant żywności, zajmuje się tworzeniem takich unikalnych kompozycji złożonych właśnie z jedzenia. Nadaje kształt produktom spożywczym, które są tworzone w ilościach przemysłowych, opracowuje charakterystyczne dla danego lokalu kompozycje wizualne dań. Lub tworzy coś zupełnie unikalnego, na specyficzne zamówienie klienta. Jak takim food designerem zostać?

Food designer – food design jako kierunek studiów

Najlepszą formą zdobycia takich umiejętności zawodowych jest wybranie właśnie tego kierunku studiów. Przeważnie są one organizowane w formie weekendowej lub podyplomowej. Tym samym możesz w ten sposób wzbogacić swoje bazowe wykształcenie kulinarne, artystyczne lub w jakiś inny sposób związane z żywnością. Podczas ośmiu semestrów wykładowcy opowiedzą Ci o poszczególnych produktach spożywczych od strony ich składu chemicznego, specyfiki używanych surowców i technologii ich wytwarzania. Dowiesz się jak produkuje i gotuje się żywność w polskiej i w innych kulturach świata. Oraz o tym, jakie żywność ma konkretnie znaczenie dla organizmu, jakich składników nie wolno ze sobą łączyć i wiele innych kulinarnych tajników. Część zajęć dotyczyć będzie funkcjonowania eleganckich restauracji i zasad ich prowadzenia. Następnie, wyposażony w tą wiedzę nauczysz się tworzyć swoje własne projekty zarówno wizualne jak i smakowe. Dowiesz się, jakie są podstawowe zasady estetyki, jak dobierać projekt żywności do kontekstu kulturowego lub poszczególnych okazji. Nauczysz się tworzyć projekty nie tylko na talerzu, ale też w specjalistycznych programach komputerowych. W ten sposób studia przygotują Cię jako kompleksowego projektanta unikalnych receptur i niezapomnianych z wyglądu produktów żywnościowych.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *