Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca freelancera?

Jak pracuje freelancer? Wykonuje zlecenia. Charakter tych zleceń może być różny – pisanie tekstów, wykonywane projektów architektonicznych, generowanie grafiki, wymyślanie i montowanie filmów reklamowych czy użytkowych. Zleceń łapać też możesz na budowie, w aktorstwie, jako kaskader, statysta czy nawet hostessa. Możliwości jest wiele. Skupmy się na klasycznym rozumieniu pracy freelancera.

Freelancer – warunki pracy

Na ogół freelancer pracuje w domu. Oczywiście, możesz wyjść z laptopem do ogródka, pracować w kawiarni czy na plaży. Niemniej własne mieszkanie to najlepsze warunki do zorganizowania sobie pracy. Masz tam komputer, podłączony do internetu i mający zainstalowane potrzebne, fachowe oprogramowanie. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zlecenia wykonujesz. Możesz zrobić sobie herbatę, podjadać batonikami czy w dowolnym momencie wyjść ze znajomymi na obiad, czy imprezę. Wszystko to jednak musi jakoś mieścić się w planie dnia i tygodnia. Zwłaszcza że gonią Cię terminy.

Freelancer – czas pracy i terminowość

Terminowość w takim trybie pracy to podstawa i w zasadzie jedyna świętość. Jeśli zawalasz robotę, klienci nie są zadowoleni i tym samym nie rośnie szansa, że kiedyś do Ciebie wrócą. Wielu freelancerów z początku myśli, że nie jest to problemem. Popracuje się kilka razy o nietypowej porze i nadrobi zaległości. A pracować możesz w bardzo różnym czasie. Rano, po południu, wieczorami czy całkiem w nocy. Zdecydowanie pozytywem jest to, że nie stoi nad Tobą żaden szef. Nie pyta, nie sprawdza, jaki jest stan prac i nie udziela reprymendy, gdy spóźnisz się półtorej minuty do pracy. To z kolei może powodować paradoksalnie trudności w wykonywaniu swoich obowiązków.

Freelancer – nie zawsze jest super

Brak ustalonego rygoru i grafiku tygodnia z jednej strony wydaje się być czymś super. Z drugiej, bardzo łatwo popaść w pokusę zrobienia czegoś „później” lub „w nocy”. Niektórzy są w stanie wzbudzić w sobie samozaparcie, inni mają z tym poważny problem. Praca freelancera nie jest po prostu dla każdego. To zajęcie wymagające samodyscypliny, obowiązkowości, pracowitości, umiejętności świetnej organizacji własnej pracy. A także bardzo dobrego warsztatu zawodowego w dziedzinie, w której się pracuje.

Freelancer – jak sobie pomóc?

Bardzo możliwe, że czujesz się na siłach tak poustawiać sobie dzień czy cały tydzień i miesiąc, by wiedzieć, że nie zawalisz z wykonywaniem zleceń. Wiele w tym pomaga prosty organizer. Musisz dać sobie prawo do gorszego dnia, do odpoczynku oraz tego, by nie brać dosłownie każdego zlecenia, które Ci się nawinie. Nie zawsze większa ich ilość skaluje się 1:1 na większy zarobek czy taki sam wymiar pracy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *