Press "Enter" to skip to content

Jak zostać freelancerem?

Kim jest freelancer? To osoba, która zarabia, wykonując zlecenia. Z angielskiego wolny strzelec. Ktoś, kto nie ma formalnego zatrudnienia etatowego. Nie jest niczyim pracownikiem, ale wykonuje pracę dla różnych zleceniodawców. Może pracować w domu, na balkonie, w ogródku, na plaży, w samolocie. Wszędzie tam, gdzie może zorganizować sobie warunki do pracy oraz jest ona możliwa do wykonania. Szuka zleceń, wykonuje je, otrzymuje pieniądze. Nie jest z nikim formalnie związany zawodowo. Nie musi wstawać o określonej porze ani dojeżdżać do pracy wiecznie obawiając się, czy się nie spóźni. Pracuje kiedy chce, planuje dzień w dowolny sposób, nie ma szefa ani ustalonego grafiku. Chyba że przez samego siebie. Taka praca ma wiele zalet. Ale też i wady. A już na pewno da się tak pracować tylko w określonych zawodach i przy specyficznych predyspozycjach osobowościowych.  

Freelancer – predyspozycje

Freelancerstwo jest zdecydowanie dla osób, które cenią sobie niezależność i swobodę. Brak formalnego szefa powoduje, że mogą pracować z dowolną intensywnością i ilością godzin w ciągu dnia. To powoduje, że freelancer musi posiadać duże samozaparcie i zdolności organizacyjne. Silna wolna, która motywuje do działania, obowiązkowość i terminowość są kluczowe. Bez tego cały grafik się rozjeżdża. Muszą być to także osoby przedsiębiorcze, zaradne. O umiejętnościach interpersonalnych i kulturze osobistej, tak potrzebnych do poszukiwania kolejnych zleceniodawców. I zdecydowanie dobrych w swojej pracy. Freelancerstwo często oparte jest na osobistej renomie i nazwisku.

Freelancer – możliwe branże i zawody

W jakich zawodach i branżach sprawdza się taka forma pracy? Głównie w takich, które mogą odbywać się zdalnie i przy użyciu komputera i internetu. Badania pokazują, że freelancerzy głównie zajmują się copywrittingiem, obsługą social mediów, grafiką i DTP, programowaniem, tworzeniem witryn internetowych, fotografią, montażem wideo czy przekładem i translatorska. To najczęstsze rodzaje prac. Oczywiście wolnym strzelcem możesz być też jako aktor, budowlaniec, artysta estradowy czy nawet ochroniarz.

Freelancer – gdzie szukać zleceń?

Cóż, zleceń musisz szukać sobie sam. Gdzie je znajdujesz? Na portalach społecznościowych, na branżowych stronach, na portalach i grupach dla freelancerów. Albo podejmując inicjatywę i aktywnie poszukiwać klientów – wysyłać zapytania, oferty, nawiązywać kontakty z potencjalnymi zleceniodawcami. Z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia, Twoje portfolio urośnie i zyskasz jakąś rozpoznawalność, być może klienci sami do Ciebie uderzą. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *