Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca geologa?

Jako geolog będziesz zajmował się badaniami i rozpoznaniem budowy geologicznej Ziemi. Praca polegać będziesz na analizie zjawisk, które zachodzą w glebie, zarówno tej płytkiej jak i bardzo głębokiej. Analiza może dotykać innych aspektów tego zagadnienia, w zależności od miejsca, w którym pracujesz. Badania mogą mieć charakter bardziej teoretyczny i opisowy – wydawanie opinii na temat danego wycinka gleby albo stosowany – badania gleby pod kątem użyteczności w pozyskiwaniu minerałów, materiałów budowlanych. Albo w ocenie stabilności gruntu pod inwestycje czy budowy. W ten sposób Twoja analiza geologiczna posłużyć może instytucjom publicznym w celu prowadzenia polityki planowania przestrzennego. Rozbudowywanie kolejnych osiedli może odbywać się w sposób bezpieczny – wskażesz tereny wolne od występowania osuwisk oraz ekologiczny – inwestycje nie zaburzają gospodarki mineralnej terenu oraz nie potrzebują szans na pozyskiwanie surowców energetycznych.

Specjalizacja hydrogeologia

Specjalizując się w hydrogeologii z kolei wykazujesz istnienie podziemnych wód, ich charakterystyki i sposobów wykorzystywania. A także wiążące się z tym potencjalne zagrożenia. Na tej podstawie powstają też mapy geologiczne, wykorzystywane do celów informacyjnych, naukowych i gospodarczych.

Geolog – obowiązki zawodowe

W zależności od miejsca, w którym pracujesz, Twoje zadania mogą polegać na analizie przydzielonego Ci terenu albo monitorowaniu jego stanu geologicznego. Takowe badania mogą dotyczyć specyfiki gruntu, rozpoznania jego składu chemicznego, typu gleby i trwałości skał. Te i inne informacje, które opisujemy powyżej mogą posłużyć nie tylko celom gospodarczym, naukowym czy inwestycyjnym. Twoja praca jest też istotna przy prowadzeniu polityki sanitarnej, zapobiegania epidemii lub skażenia środowiska. Badania wykonujesz przeważnie w terenie albo w laboratorium, w oparciu o próbkę, którą Ci dostarczono. Za pomocą specjalistycznych narzędzi możesz ocenić skład chemiczny oraz przeszłość danej gleby. Następnie Twoje ustalenia muszą znaleźć odzwierciedlenie w raportach, orzeczeniach czy świadectwach geologicznych. W instytucjach naukowych oraz publicznych, Twoim zadaniem będzie także współpraca z organizacjami i specjalistami z zakresu ochrony środowiska i zapobieganiu zagrożeniom epidemicznym.

Dyżury geologa

Jako geolog możesz też pełnić dyżury oraz udzielać konsultacji w charakterze specjalisty czy biegłego.

Geolog – środowisko pracy

Twoje miejsce pracy zależy od potrzeby chwili. Może być to wspomniane laboratorium oraz gabinet, w którym zajmować będziesz się sporządzaniem dokumentacji – opinii, analiz czy nanoszenia zmian na mapy. Taka praca przeważnie odbywa się w zwyczajowych godzinach. Często jednak będziesz musiał wyruszyć w teren by pobrać próbki oraz dokonać po prostu oględzin badanego miejsca. To wiąże się z wchodzeniem do jaskin, przebywaniu w podziemiu, w warunkach o odmiennym ciśnieniu atmosferycznym, temperaturze, wilgotności i dostęptności powietrza. Najczęściej praca ma charakter zespołowy i ze ściślym podziałem obowiązków.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *