Press "Enter" to skip to content

Jak zostać geologiem?

Geologia, jak sama nazwa wskazuje to nauka o naszej Ziemi. Jeśli uważasz, że badania geologiczne oraz zgłębianie historii powstawania poszczególnych warstw gleby, obiektów przyrodniczych, łańcuchów górskich albo kraterów to jest Twoja pasja, zapewne geologia jest tym kierunkiem, w którym powinieneś pójść. By jednak zajmować się tym zawodowo musisz ukończyć studia wyższe. Do wyboru masz kierunkowo geologię albo inżynierię geologiczną – poszczególne uczelnie mają nieco inne nazewnictwo tego samego kierunku. Geologię możesz też wybrać jako studia podyplomowe względem Twojego bazowego wykształcenia geograficznego albo fizycznego. Te właśnie przedmioty powinieneś też zdawać na maturze – obok języka obcego, informatyki, chemii albo biologii. Każda uczelnia ma nieco inne wymogi dotyczące przedmiotów zdawanych na maturze.

Geolog – geologiczne studia wyższe

Czego uczą studia geologiczne? Mają one na celu rozwinięcie Twojej wiedzy matematyczno-fizyczno-chemiczno-geograficznej. Pogłębisz i bardziej zrozumiesz zjawiska zachodzące w przyrodzie w kontekście kształtowania się gleby oraz przeszłości geologicznej Ziemi. Dowiesz się, jak dokładnie powstają góry, z czego bierze się takie, a nie inne ukształtowanie krajobrazu. Wykładowcy opowiedzą Ci, jakie właściwości ma gleba każdego rodzaju, z czego składają się skały oraz jakie może być ich zastosowanie. A zatem czekają Cię przedmioty typu geochemia, geofizyka, paleontologia, geologia złóż, mineralogia albo kartografia geologiczna. Oprócz tego studia będą wymagały od Ciebie zaliczenia praktyk zawodowych. Na przykład w firmach geologicznych, państwowych albo archeologicznych. W ten sposób nie tylko posiądziesz wiedzę teoretyczną na temat Ziemii i jej zasobów, ale też dowiesz się jak w praktyce prowadzić badania nad gruntem i tego, co uda się z niego wartościowego wydobyć. Studia zazwyczaj nie występują w jednolitej pięcioletniej formie – przeważnie uczelnie preferują I oraz II stopień, które zaliczone dają Ci tytuł inżyniera lub magistra inżyniera geologii.

Geolog – specjalizacje zawodowe

Oczywiście nikt nie jest omnibusem i też nie musisz opanować od razu całej materii geologicznej. Gospodarka znacznie częściej stawia na fachowców o dość ścisłych specjalizacjach. W trakcie studiów wybrać będziesz musiał jedną z nich. Do wyboru masz geologię i prospekcję złóż, geofizykę poszukiwawcza, geologię środowiskową, hydrogeologia, geologię górniczą albo geologię inżynierską.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *