Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca gerontologa?

Z racji starzenia się naszych społeczeństw, opieka nad seniorami zorganizowana w sposób systemowy będzie rosła na znaczeniu. Tym samym możesz być przekonany, że zawód gerontologa znajdzie swoje zapotrzebowanie na rynku pracy. Jak taki fachowiec pracuje?

Gerontolog – czym będziesz się zajmował?

 Pracę gerontologa możesz wykonywać na zasadniczo dwie gałęzie sposobów. Pierwszy, teoretyczny, to po prostu badanie procesów starzenia, a także zachodzących z tym zjawisk społecznych, kulturowych, socjologicznych oraz medycznych i biologicznych. Można zatem powiedzieć, że gerontologia to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy na temat starości. Drugi, bardziej praktyczny sposób pracy to oczywiście sprawowanie opieki nad seniorami. Może ona polegać po prostu na funkcjach pielęgnacyjnych czy terapeutycznych (o ile pozwalają na to Twoje kompetencje zawodowe), ale też jako towarzysz starości. Twoim zadaniem może być aktywizacja czasu wolnego seniorów, którego mają pod dostatkiem. Chodzi o organizowanie zajęć sportowych, naukowych, organizacja lub prowadzenie wykładów naukowych. Prowadzenie klubów, zrzeszanie innych pracowników w celu stworzenia środowiska przyjaznego osobom starszym. Takim, w którym mogą się spotykać, rozwijać towarzysko oraz będą mieli poczucie zrozumienia i docenienia.

Gerontolog – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Opieka nad ludźmi starszymi może przybrać rozmaite formy. W zależności od stanu zdrowia i zwyczajnie indywidualnych potrzeb seniorów. Z takim wykształceniem możesz zatem pracować chociażby jako opiekun osoby starszej. Albo animator ich czasu w klubach seniora czy jako pracownik domu kultury. Zatrudnienie dla gerontologa oferują domy pomocy społecznej, prywatne pensjonaty, domy spokojnej starości, dzienne domy pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej albo opieki długoterminowej nad niepełnosprawnymi seniorami. Możesz też szukać pracy w sektorze medycznym i z zakresu służby zdrowia – instytucje promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę gerontologiczną, poradnie, oddziały i ośrodki rehabilitacyjne, hospicja albo sanatoria. Możesz pracować w instytucjach miejskich czy samorządowych zajmujących się polityką i pomocą społeczną, czy edukacją seniorów. Lub organizować wolontariat dla takich właśnie osób, np. w formie fundacji.

Gerontolog – predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób, które czują w tym pasję. Zajmowanie się osobami starszymi wymaga sporej dozy cierpliwości, empatii i samozaparcia. To osoby dotknięte niejednym życiowym dramatem, chorobą, a także – z racji wieku – pewną demencją i upośledzeniem zdolności poznawczych. Musisz być osobą, która potrafi motywować do działania osoby zniechęcone lub smutne. Oraz zwyczajnie być ciekawą tej tematyki – procesy starzenia się w ujęciu nie tylko medycznym, ale i społecznym i kulturowym muszą zwyczajnie Cię interesować i motywować.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *