Press "Enter" to skip to content

Jak zostać gerontologiem? Społeczeństwo starzejące się w Europie

Starzenie się społeczeństw europejskich, w tym polskiego, jest faktem. Szacuje się, że aż jedna piąta mieszkańców Unii Europejskiej przekroczyła już 60 – ty rok życia. Tym samym mamy cywilizacyjnie do czynienia z zagadnieniem, które nie było aż tak wyraźne jeszcze kilka dekad temu. To potrzeba kompleksowego zadbania o byt ludzi starszych, a przez to słabszych i w większym stopniu dotkniętych chorobą. Chodzi o tworzenie sieci placówek pomocy, opieki doraźnej i całodobowej oraz produktywnej aktywizacji czasu wolnego na emeryturze. Do tego wszystkiego potrzeba specjalistów. Takich jak gerontolog.

Gerontolog – kim jest i czym się zajmuje?

Gerontolog to osoba, która jest przygotowana merytorycznie i warsztatowo do pracy z osobami starszymi. Co ważne, nie w znaczeniu medycznym. Gerontologia jako nauka to dziedzina wiedzy, która zajmuje się socjologią ludzi starszych, badaniem procesów starzenia, związanych z tym wiekiem zjawisk kulturowych, społecznych czy logistycznych. Chodzi o zawodowe poświęcanie im czasu, organizację zajęć lub wspomaganie terapii, lub rehabilitacji swoim towarzystwem.

Gerontolog – gerontolog a geriatra

Te dwa zawody są niekiedy ze sobą mylone. Zapewne przez wzgląd na podobną nazwę i to, że oba ich przedstawiciele zajmują się tematyką związaną z osobami starszymi. To jednak dwie oddzielne dziedziny wiedzy. Geriatria to pochylenie się nad chorobami starszego wieku. Gerontolog z kolei zajmuje się osobami starszymi pod kątem socjologicznym, psychologicznym albo oświatowymi.

Gerontolog – wykształcenie zawodowe

Zdecydowanie do profesjonalnej pracy w tym zawodzie, preferowane są wyższe studia. Najlepiej na kierunkach socjologicznych lub pedagogicznych. Często wystarczy licencjat, choć lepszym rozwiązaniem są studia podyplomowe na tej właśnie specjalizacji – gerontologia społeczna i oświatowa. Albo odpowiednio ukierunkowany II stopień pedagogiki, psychologii, andragogiki czy polityki społecznej. Najlepiej oczywiście wybrać specjalizację kierunkową.

Gerontolog – czego uczą studia?

Wybierając kierunkową specjalizację, najlepiej przygotujesz się do pracy gerontologa. Program nauczania zawiera takie zagadnienia jak podstawy geriatrii, andragogiki i gerontologii, starzenie się i starość w ujęciu biologicznym, psychologicznym, społecznym i oświatowym. Oraz związana z tym polityka społeczna i organizacja instytucji wsparcia osób starszych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *