Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca greenkeepera? Kładzenie, obsiewanie, pielęgnacja oraz dbanie o trawnik

Twoim głównym zadaniem w tym zawodzie jest kładzenie trawników, obsiewanie ich, pielęgnacja oraz dbanie o ogólny stan. Możesz pracować nad murawą sportową na stadionach lub kortach, ale także w miejskich czy zabytkowych parkach, skwerach lub terenach rekreacyjnych.

Greenkeeper – metody dbania o trawnik

Opiekę nad stanem murawy prowadzić musisz w sposób kompleksowy. Począwszy od przygotowania podłoża pod obsianie i dobór odpowiednich mieszanek nasion traw. Ważne, aby były dostosowane do warunków, jakie stwarza siedlisko. Trawnik trzeba regularnie kosić lub strzyc, nawozić, nawadniać i napowietrzać. Częste techniki pielęgnacyjne trawników to aeracja, piaskowanie, wertykulacja, dosiewanie czy wyczesywanie. To szczególnie istotne na obiektach sportowych i rekreacyjnych. Trawniki nie są wolne od zagrożeń ze strony gryzoni, bakterii, szkodników czy innych chorób. Za pomocą środków pielęgnacyjnych dokonywać będziesz zabiegów ochrony roślin, zastawiał pułapki na gryzonie oraz stosował środki chemiczne mające na celu zniszczenie pasożytów. Zakres prac jest rozłożony na poszczególne miesiące w roku, w zależności od tego, na jakim etapie rozwojowym jest murawa, jakie są warunki atmosferyczne, dostęp do słońca lub wody.

Greenkeeper – używane narzędzia i urządzenia

Sporo czynności przy pielęgnowaniu trawników wykonywać można za pomocą zwyczajowych, ogrodniczych narzędzi – sekator, nożyczki, kosiarka, grabie, miotła, taczka, opryskiwacz czy ogrodowy wąż ze zraszaczem. Jednak do niektórych rzeczy potrzebujesz tych bardziej specjalistycznych – glebogryzarka, kosa mechaniczna, weltykulator, aerator, urządzenie do wysiewu trawy i nawożenia, pułapki na rozmaite gryzonie, dmuchawa, odkurzacz ogrodowy na liście. A nawet minikoparka i ogrodniczy traktorek.

Greenkeeper – warunki i organizacja pracy

W zależności od tego jak duży jest trawnik i jak intensywnej opieki wymaga, możesz pracować samodzielnie lub jako członek zespołu. Praca ma charakter zmianowy i w dużej mierze sezonowy. Natężenie prac następuje oczywiście w okresie, gdy trawa kwitnie i jest najbardziej aktywna – wiosna, lato i wczesna jesień. Bywa, że pewne czynności trzeba będzie zrobić także w dni ustawowo wolne. Na ogół pracować będziesz na świeżym powietrzu. Choć nie zawsze w towarzystwie pięknej, słonecznej pogody. Pracować możesz także w deszczu, w wietrzny, zimny dzień. Choć także w słoneczne dni doskwierać może upał czy suche powietrze. Z zawodem greenkeepra wiąże się zagrożeń zawodowych. Narażony jesteś na unoszące się pyły, spory hałas, zagrożenia grzybicze czy ze strony gryzoni oraz przeciążenie układu mięśniowo – szkieletowego. Zdarzają się urazy kończyn lub twarzy, udar, alergie czy schorzenia układu krążenia i nerwowego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *