Press "Enter" to skip to content

Jak zostać greenkeeperem? Specjalista od trawnika ogrodowego i murawy sportowej

Klasyczne rozumienie zawodu greenkeepera, z angielska opiekuna zieleni, to osoba, która dba o stan murawy na stadionach sportowych. Dziś jednak tak nazywa się pracownika, którego zadaniem jest doglądanie trawnika nie tylko sportowego, koszenie go, nawadnianie i pielęgnacja. Wydawać by się mogło – to żadna filozofia, niemal każdy ma obok domu trawnik i potrafi o niego zadbać. Czy na pewno? Co trzeba zrobić, by zostać greenkeeperem i na tym zarabiać?

Greenkeeper – predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób o dobrym zdrowiu – szczególnie istotny jest brak alergii na pyłki trawy czy kurz, dobry wzrok i słuch oraz sprawny układ ruchu, krążenia, oddechowy i nerwowy. Musisz też być osobą zręczną manualnie, a przy tym potrafiącą pracować bardzo dokładnie i cierpliwie. Skrupulatność i dbałość o jakość wykonanej pracy są również cenne, gdyż niejednokrotnie murawa ma nie tylko mieć charakter praktyczny, ale i cieszyć oko gości, klientów lub przechodniów. Stąd przydatna jest tez pewna wrażliwość na piękno, zmysł estetyczny i odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Greenkeeper – wykształcenie i przygotowanie zawodowe

Bardzo duże znaczenie w przygotowaniu zawodowym ma doświadczenie. Jeśli zwyczajnie od małego pomagałeś przy pielęgnacji przydomowego trawnika lub pracowałeś w polu, masz pewne obycie z ogrodniczymi narzędziami. Pracodawcy jednak, zwłaszcza na obiektach sportowych lub tych podległym instytucjom kultury czy samorządowym, zwracać będą uwagę na Twoje formalne wykształcenie. Dobry wybór stanowi szkoła średnia o charakterze ogrodniczym lub rolniczym – zarówno technikum jak i szkoła branżowa mają w swoich ofertach zawody zajmujące się pielęgnacją murawy. Takie przygotowanie rozszerzają rozmaite kursy zawodowe, które uczą teoretycznych i praktycznych aspektów tej pracy. Takie kursy organizują urzędy pracy lub inne podmioty pozarządowe, na czele z  Polskim Stowarzyszeniem Greenkeeperów. Zyskując tego typu certyfikat z pewnością zwiększasz swoje szanse na rynku pracy. Greenkeeping nie jest natomiast szczególnie popularny w ofertach polskich uczelni. Na palcach jednej ręki można policzyć te, które uczą zawodu jako specjalizacja na kierunku ogrodnictwo.

Greenkeeper – gdzie możesz pracować?

Jako greenkeeper możesz zajmować się pielęgnowaniem trawników sportowych, murawy na boiskach, stadionach czy kortach tenisowych. Ale także pól golfowych, przydomowych ogrodów swoich klientów oraz pracować dla podmiotów samorządowych lub instytucji kulturalnych – parki, miejskie skwery i inne tereny rekreacyjne. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *