Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca hydrografa morskiego?

W tym zawodzie zatrudnienia szukać możesz w podmiotach zrzeszonych w nadmorskiej obronie granic albo w instytucjach naukowo – badawczych. Pod pewnymi warunkami zatrudnić może Cię Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, ale też wszelkie nadmorskie firmy badawcze. Oprócz tego karierę zawodową możesz robić w instytucjach kartograficznych, naukowych albo administracji portowej i terenowej. W każdym z nich znajdzie się miejsce dla specjalisty od hydrografii morskiej lub śródlądowej, nawigacji morskiej albo jako ekspert przy podejmowaniu decyzji o planowaniu przestrzennym i urbanistyce. Z pewnością Twoje usługi również będą mile widziane w firmach produkujących materiały nawigacyjne i kartograficzne dla marynarzy i przedsiębiorców morskich.

Hydrograf morski  – czym będziesz się zajmował?

Klasyczne rozumienie tego zawodu polega na pracy na statku. Korzystając z dostępnych tam narzędzi będziesz przeprowadzał badania dna morskiego oraz przestrzeni między nim a powierzchnią wody. Do dyspozycji będziesz miał rozmaite sonary, echosondy i manometry, które wykazywać będą obecność obiektów takich jak wraki, powojenne niewypały zapomniane znaleziska albo inne niebezpieczne przeszkody.

Hydrograf morski i bezzałogowe pojazdy badawcze

Bywa, że na dno morza poślesz bezzałogowe pojazdy badawcze. Przypomina to nieco sondy i łaziki wysyłane na obce planety. Na podstawie takich badań będzie można stwierdzić gdzie jest najlepsze miejsce na budowę na przykład falochronów, kładzenia rurociągów. Oraz które obszary nadają się do połowu ryb, są bezpieczne i głębokie dla kutrów oraz statków handlowych. Inne narzędzia z kolei pozwalają wykrywać bogactwa naturalne – ferromagnetyczne złoża żelaza, kobaltu czy niklu. A także ropę naftową. Wykonane przez Ciebie badania następnie trzeba przerobić w fachową dokumentację. Na tej podstawie opracowywane będą warunki funkcjonowania portów oraz trasy, którymi będą mogły bezpiecznie poruszać się statki o określonych przeznaczeniach. Jako hydrograf będziesz też obecny przy budowach morskich obiektów lub przy wydobywaniu eksponatów archeologicznych.

Hydrograf morski – inne zajęcia

Może też Twoja kariera potoczyć się bardziej naukowo i administracyjnie . Wtedy Twoje wykształcenie pomoże w prowadzeniu polityki planowania przestrzennego lub w urbanistyce lokalnego samorządu na terenie, gdzie znajdują się akweny wodne. W innym miejscu z kolei może Twoim obowiązkiem być prowadzenie archiwum hydrograficznego, pilnowanie prawidłowości dokumentacji lub – to raczej na wyższych stanowiskach – nadzorowanie prac innych czynnych hydrografów morskich oraz przeprowadzanie kontroli. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *