Press "Enter" to skip to content

Jak zostać hydrografem morskim?

Jako hydrograf morski zajmować będziesz się badaniami i wykonywaniem pomiarów sonarowych, batymetrycznych albo magneto metrycznych. Wszystko po to, by nie zanurzając się do dna morskiego odkrywać znajdujące się tam przedmioty, zatopione mienie albo po prostu ukształtowanie dna. Takie badania wykonuje się dla wiedzy geograficznej, sporządzania map nawigacyjnych, ale także do celów ochronnych wybrzeża, zapewnienia bezpieczeństwa podróżnikom, handlarzom oraz budowlańcom morskim. Jak takim specjalistą zostać?

Hydrograf morski – wykształcenie zawodowe

Dobrym początkiem do osiągnięcia tego zawodu jest wybranie profilu o charakterze ścisłym w szkole średniej – koniecznie liceum lub technikum. Istotny nacisk powinien kładziony być na matematykę i geografię. By jednak zostać prawdziwym hydrografem morskim, nie ma rady – musisz ukończyć studia wyższe. Tylko w ten sposób dobrze przygotujesz się do pracy i wykonywania specjalistycznych badań dna morskiego. Potencjalni pracodawcy preferują u kandydatów do pracy wykształcenie geograficzne albo – jeszcze lepiej – hydrograficzne. Takie uzyskać możesz na jednej z uczelni nadmorskich. Dobrym wyborem może być Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. We współpracy z Wydziałem Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej prowadzone tam studia dość kompleksowo przygotowują do zawodu i prowadzenia badań morskich.

Hydrograf morski – uprawnienia zawodowe

Program studiów dodatkowo uzgodniony jest z wytycznymi podmiotów polityki obronności państwa polskiego. Poruszane są zagadnienia techniczne, geograficzne. Wykładowcy opowiedzą Ci o specyfice pracy na okręcie oraz o tym, jak zachowuje się morze. Tym samym studia łączą związane z morzem nauki przyrodnicze, techniczne i kartograficzne. Po zakończeniu studiów oraz odbyciu wymaganej w osobnych przepisach praktyki, możesz ubiegać się o uprawnienia hydrografa morskiego kategorii B. co to daje? Oznacza to, że dopuszczony będziesz do wykonywania oficjalnych pomiarów dna morskiego w celach obrony państwa oraz kartograficznych i nawigacyjnych. Czyli de facto, taki dyplom umożliwi Ci właściwe wykonywanie zawodu.

Hydrograf morski – ile możesz zarobić?

To jeden z lepiej opłacanych zawodów w gospodarce. Tyleż co elitarny. Przeciętnie zarobki hydrografów morskich to około 6000 zł brutto. Zarobki są większe, jeśli masz też odpowiednio większe doświadczenie oraz zajmujesz się bardziej złożonymi projektami. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *