Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca i jakie obowiązki zawodowe ma operator CAD?

Twoja praca polega na tworzeniu dokumentacji technicznej CAD w postaci 2D lub 3D. Robisz to na podstawie podanych pomiarów i wytycznych projektowych lub zupełnie samodzielnie. Najczęściej pracujesz w zespole specjalistów, z którymi konsultujesz się w kwestii wymagań technicznych procesu produkcji, sposobów i wymogów dotyczących eksploatacji projektowanego produktu, sposobów jego kasacji. Wszystko zaczyna się od opracowania szkicu – tak jak nakazują stare dobre wzorce inżynierskie. Ten opracowujesz na podstawie wspomnianych wytycznych. Projekt musi uwzględniać Twoją indywidualną wizję konstruktorską, ale oparty bezpośrednio na prawach fizyki i logice. Następnie wspomniany szkic przenosisz do komputera.

Operator CAD i oprogramowanie

Oprogramowanie CAD pozwala na stosunkowo łatwe wizualizowanie projektu w oparciu o wprowadzane dane geometryczne, materiałowe albo przewidziane zmienne. To, co jest świetne w CAD to to, że Twój projekt nie jest martwym rysunkiem opatrzonym nieprzejrzystymi przypisami. To skomplikowany model, który w każdym elemencie można „rozłożyć” na drobniejsze zestawy danych w celach produkcyjnych. Całość czytelna jest dla projektantów, operatorów sprzętu produkcyjnego czy drukarek 3D. Możesz też zajmować się aktualizowaniem lub przerabianiem dostarczanych projektów CAD. Np. pod wykrytych wad konstrukcyjnych lub wskazówek bezpośredniego producenta. Wszystko zapisać możesz w zrozumiany dla specjalistycznego oprogramowania plik lub w PDF, który potem możesz swobodnie udostępniać.

Operator CAD – warunki pracy

O ile nie pracujesz bezpośrednio przy produkcji na podstawie dokumentacji CAD, Twoim miejscem pracy będzie gabinet projektowy. Panują tam typowe biurowe warunki, w tym te dotyczące wentylacji, oświetlenia czy wygody użytkowania sprzętu. Wyposażony jesteś w komputer o szybkim procesorze i pojemnej karcie graficznej. Oczywiście z zainstalowanym, licencjonowanym oprogramowaniem do projektowania lub przetwarzania CAD/CAE. Do dyspozycji masz też typowy sprzęt biurowy, stosowany w zakładach projektowych – skaner, drukarka, ploter drukujący, telefon itp. Na ogół pracujesz w regularnych, dziennych godzinach, w systemie jednozmianowym. Choć praca często ma charakter zadaniowy i odbywa się pod presją terminów.

Operator CAD – zagrożenia zawodowe

Niestety ta praca, choć jest mało dynamiczna jeśli chodzi o aktywność fizyczną, niesie ze sobą kilka potencjalnych zagrożeń dla Twojego bezpieczeństwa i zdrowia. Przede wszystkim – to praca siedząca, wymagająca skupienia wzroku na ekranie komputera przez wiele godzin. Nie wpływa to korzystnie na Twoje oczy i układ ruchu czy krążenia krwi. Podobnie jak stres, który wywoływać może obawa przed niedotrzymywaniem terminów, zwłaszcza jeśli pojawiają się nieoczekiwane problemy konstrukcyjne. Użytkując wielkoformatowe kopiarki, masz do czynienia z chemicznymi substancjami, które wdychane drażnią Twój układ oddechowy. Ta praca wiąże się niekiedy z migracją do zakładów produkcyjnych, a to z kolei teoretycznie naraża Cię na wypadki komunikacyjne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *