Press "Enter" to skip to content

Kim jest i jak otrzymać pracę jako operator CAD?

To określenie na pracownika, który zajmuje się projektowaniem w CAD albo przetwarzaniem, edytowaniem czy wdrażaniem w proces produkcyjny modeli CAD. W zależności od specjalizacji, stopnia wykształcenia czy stanowiska pracy możesz w tym zawodzie zajmować się tworzeniem dokumentacji technicznej CAD zarówno w 2D jak i 3D, aktualizować ją, wzbogacać o elementy CAE albo wykonywać wydruki czy wyploty zaprojektowanych obiektów.

Operator CAD – predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie zajęcie dla osób uzdolnionych technicznie, obdarzonych łatwością analitycznego, szybkiego i logicznego myślenia. Musisz często wykazać się cierpliwością, koncentracją, spostrzegawczością oraz dokładnością w działaniu. Pracujesz zespołowo, więc na pewno potrzebne będą Ci zdolności do współdziałania, empatii, kultury osobistej albo podporządkowania się wytycznym. Projektowanie, mimo wspomagania komputerowego, nadal wiele wymaga od Twojej zręczności i zdolności manualnych. Nawet milimetrowe błędy mogą powodować wady projektowe i straty dla producenta. Istotny jest ostry wzrok, poprawne rozpoznawanie barw, sprawna koordynacja wzrokowo ruchowa i wyobraźnia przestrzenna.

Operator CAD – wykształcenie zawodowe

By pracować jako operator CAD musisz posiadać minimum średnie wykształcenie techniczne. Najlepiej w zawodach związanych z elektroniką, energetyką, budową maszyn, budownictwem, automatyką czy mechatroniką. Pewne kompetencje (przy dodatkowym szkoleniu konstrukcyjno – technicznym) możesz uzyskać na studiach informatycznych o specjalizacjach grafika komputerowa czy poligrafia cyfrowa. Wszystkie te typy szkół oferują naukę oprogramowania CAD. Możesz też skorzystać z oferty szkół wyższych lub firm szkoleniowych, które organizują specjalne kursy zawodowe operatorów CAD. Prowadzą je też organizacje branżowe czy producenci oprogramowania lub sprzętu, często pod kątem pozyskania świeżych pracowników. Program takich kursów zazwyczaj zawiera naukę tworzenia i czytania rysunku technicznego 2D i 3D, projektowanie w programach CAD, również w wariantach 2D i 3D. A także zagadnienia dotyczące produktywnego zarządzania projektem i współpracy zespołowej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *